Automat u tržnice provozuje Aleš Kasal z pražské společnosti Kaskra. „Náš automat nenabízí HHC, ale produkty CBD včetně kosmetiky a kratom. Mám ale již objednané speciální čtečky, které umožní nákup v automatu pouze dospělým,“ řekl Kasal Deníku.

Zákaz ale nic nevyřeší, HHC se akorát přesune na černý trh. To si myslí i obchodník Libor Žák, který chodí na obědy do restaurace, která je jen kousek od automatu. „Tedy já u toho nikdy nikoho nakupovat neviděl, ale asi sem zákazníci chodí v noci," dodal.

Prodej produktů obsahujících HHC musí v úterý 5: března skončit, automaty na jihlavském náměstí a v Aventinu byly dopoledne stále v provozu.
Prodej HHC končí, v úterý byly automaty v Jihlavě ještě v provozu

Do boje proti produktům obsahujícím HHC se pustila vláda a od středy šestého března jejich prodej zakázala. Podle Aleše Kasala ale zákazy prodejů z automatů problém, kdy se i děti dostanou k nebezpečným látkám, nic neřeší. „Děti a mladiství dneska mají možnost takové zboží získat i jinde a těch případů je dost. Tady je potřeba větší aktivita rodiny, vysvětlit dětem takové nebezpečí a starat se víc o to, jak se děti ve volném čase baví,“ konstatoval Aleš Kasal.

Druhý automat naproti obchodnímu domu Alej provozuje HempBox. Tady si zájemce nakoupí zboží jen tehdy, pokud do čtečky v automatu vloží občanský průkaz. Kiosek navíc střeží kamera. HempBox zdůrazňuje, že všechny produkty jsou certifikované, podléhají kontrole nezávislých laboratoří, sortiment je v souladu s legislativou České republiky a s maximálním povoleným obsahem THC do jednoho procenta.

Zážitkový den v Bylinkové chaloupce Havlíčkův Brod.
Bylinková chaloupka v Brodě chce lidem ukázat, že zdravý životní styl není nuda

HempBox je součástí Asociace za bezpečné prodejní automaty (ABPU) Vojtěcha Ulmana.  Provozovatelé automatů patřící pod ABPU si podle něj společně nastavili přísnou seberegulaci nabízených produktů i samotného prodeje, které doposud tuzemská legislativa nijak neřeší. Jedním z kroků, které Ulman v rámci ABPA prosadil, je zavádění čteček pro ověření věku nakupujících v automatech, aby zabránil nákupu nezletilých.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo od šestého března prodej produktů s psychoaktivními látkami HHC. Od kroku si slibuje zejména to, že z ulic zmizí prodejní automaty, k nimž má přístup kdokoliv. Vláda přistoupila k regulaci poté, co se začaly objevovat případy, kdy skončili mladiství nebo děti v nemocnici zejména po požití cukrovinek právě s obsahem HHC.