VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Babybox nebude. Nemocnice se s patronem nedohodla

Havlíčkův Brod – Jednání o možném zřízení babyboxu v havlíčkobrodské nemocnici, která se táhnou už několik let, jsou zřejmě minimálně na čas u konce.

20.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Vytápěná schránka, která na Vysočině dosud slouží v Jihlavě, v Pelhřimově a v Třebíči, v Brodě zatím nebude. Včerejší schůzka patrona babyboxů Ludvíka Hesse a zástupců nemocnice skončila nezdarem. Obě strany pro to mají  poněkud odlišné vysvětlení.

„Na čtvrteční schůzce jsme chtěli panu Hessovi položit celou řadu otázek. A to nejen technických, ale i etických nebo právních a sociálních. Očekávali jsme erudované odpovědi, abychom mohli zodpovědně zvážit potřebnost babyboxu pro Havlíčkův Brod.

Jednání byla předčasně ukončena náhlým odchodem pana Hesse poté, co lékařka dětského oddělení sdělila svůj osobní názor. Následně pan Hess již v jednání nechtěl pokračovat. Nedotázal se na názor vedení nemocnice ani dalších lékařů. Ze sedmi problematických okruhů byly probrány pouze dva,“ konstatovala tisková mluvčí nemocnice Petra Černo.

Vysvětlení mluvčí podpořil i ředitel nemocnice David Rezničenko. „Jednání bylo odchodem pana Hesse předčasně ukončeno, a není tak dostatek podkladů pro zvážení možnosti zřízení babyboxu v naší nemocnici,“ komentoval Rezničenko.

To, že z jednání předčasně odešel, potvrdil i samotný Ludvík Hess. Podle něj však již neměla další debata žádný smysl.  „Zpočátku, když se probíraly technické věci, jsem měl dojem, že je vše na dobré cestě. Pak mi bylo mimo jiné sděleno, že jsem neměl o schůzce informovat dopředu novináře. Hlavní slovo si poté vzala lékařka dětského oddělení Magdalena Chvílová – Weberová a  pokládala mi různé otázky,“ popsal Hess.

„Když jsem asi po hodinové rozmluvě nabyl dojmu, že jsou přítomní proti babyboxu, položil jsem jí přímou otázku, zda je pro, či proti. Odpověděla mi, že nyní tuto schránu nepotřebuje, já jsem se zvedl a rozloučil se. Další diskuse prostě již neměla smysl. Zdejší dětští lékaři nejsou, i podle jiných ohlasů, prostě této variantě nakloněni,“ vrátil se ke včerejší schůzce Ludvík Hess.
Podle některých lékařů jsou v Havlíčkově Brodě i jiné možnosti, jak pomoci matkám v sociální nouzi a v případě nechtěného těhotenství.

„Je tu například azylový dům, aktivizační služba pro matky s dětmi a výborná spolupráce nemocnice a neziskových organizací s OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dítěte při městských úřadech pozn. red.). Existuje také možnost utajovaného porodu,“ vysvětlila mluvčí Petra Černo.

Podle ní je také jedním z důvodů odmítavého postoje i aktuální nedostatek vhodného prostoru. „Problematickou oblastí pro nemocnici je v současné době stavba urgentního příjmu Emergency.  Z těchto důvodu je uzavřen vchod do hlavní budovy nemocnice a ke vstupu se používají tři náhradní vstupy. V současnosti tedy nedisponujeme adekvátním prostorem pro babybox tak, aby byla maminkám nabídnuta z naší strany diskrétnost a soukromí,“ uvedla včera odpoledne Černo.

Jasno je tedy o jedné věci. V brzké době se vytápěná schránka, kterých je v současné době v celé  České republice 49, v brodské nemocnici neobjeví.  „Ale přitom by bylo třeba pokrýt i severní okraj dálnice D1. Nemocnice by se zřízením navíc neměla žádné náklady,“ doplnil Hess.

Ten se tedy podle svých slov pokusí jednat jinde.  „Budu o schůzce informovat hejtmana kraje Jiřího Běhounka, který vznik babyboxů podporuje. V úvahu teď připadá Žďár nad Sázavou. Pokusím se také spojit s vedením Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina,“ dodal Ludvík Hess.

Dodejme, že na Vysočině byla dosud do babyboxů odložena dvě novorozeňata a obě byla nalezena v Jihlavě. Poslední případ se datuje do začátku letošního dubna.

Autor: Jakub Janáček

20.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení