Na zkoušky se přihlásilo dvanáct myslivců, ale nastoupilo jich jen deset. Vůdci se svými psy museli splnit hned několik náročných disciplín, například dosled poraněné zvěře na vzdálenost 500 kroků pomocí pachové stopy krve, takzvaně po barvě.

„Při zahájení zkoušek byl Českomoravskou Mysliveckou Jednotou vyznamenán věrnostní medailí Miroslav Fiala ze Štoků, a to za dlouhodobou a obětavou práci pro mysliveckou kynologii," uvedl vrchní rozhodčí Miloslav Kopic. Ten podotkl, že Fiala se kynologii věnuje již více než 46 let a vycvičil desítky psů.

V sobotních barvářských zkouškách nakonec bylo úspěšných jen sedm myslivců. „Vítězem se stal pes Maďarského krátkosrstého ohaře Carson Bohemia Setter, vedený Ivanou Růžičkovou," dodal Kopic. Mezi myslivci byl také starosta Chotěboře Tomáš Škaryd, který svého prvního psa vycvičil již před patnácti lety.

„Patřím mezi aktivní myslivce a kynology. Je to velký koníček, který je však velmi časově náročný. Dobře vycvičit jednoho psa trvá i rok, přičemž tréninky probíhají prakticky každý den," řekl Škaryd. Ten podotkl, že cvičí jak velká plemena psů, tak i malá. „Disciplín je hodně a pes se musí řádně připravit," konstatoval Škaryd.

Podmínky: Pes musí být čistokrevný

Mezi další disciplíny, které museli kynologové v sobotu na zkouškách splnit, patřilo i vedení psa na řemenu či takzvané odložení psa.
„Každý pes musí splnit určité podmínky k tomu, aby mohl absolvovat barvářské zkoušky, především musí být čistokrevný," uvedl Miroslav Fiala. Podle něho jsou plemena, která mají lepší předpoklady a určité vlohy. „Trénink probíhá již od štěněte, přičemž každý samozřejmě cvičí individuálně. Jakmile pes složí zkoušky, může ho člověk používat pro myslivost," vysvětlil Fiala.

Podle něho byla myslivecká kynologie dříve ryze mužská záležitost, avšak v dnešní době existují spousty soutěživých žen, které aktivně cvičí a věnují se tomuto zajímavému koníčku.

V závěru akce také pořadatelé a rozhodčí konstatovali, že příští jubilejní pětadvacátý ročník se přejmenuje na „O Pohár starosty městyse Štoky". Ten proběhne 7. října.