V rámci celoživotního zájmového vzdělávání navázala Krajská knihovna Vysočiny užší spolupráci se Sociálními službami města Havlíčkova Brodu. Společně tak od podzimu 2012 nabídla zájemcům cyklus přednášek, nesoucí název Na vlnách dopoledního čaje, který každý měsíc přináší jedno zajímavé téma, vždy z jiné zájmové oblasti.

Jednou z nich byla bezesporu přednáška lektorky Lenky Losertové z Humpolce  Jak nás ovlivňují mandaly, jejich barvy, ale i barvy, které nás obklopují, barvy, do kterých se oblékáme.

Barva šatů umocní naši náladu

„Chcete zklidnit svoji vnitřní energii? Pak nenoste červenou. Určitě si nemalujte ložnici na červeno, jinak neusnete. Modrá uklidňuje, žlutá a oranžová vyzařuje pocit tepla, hnědá je symbol země a zklidnění. Barvy mají svoje vibrace, proto by například ženy ve vyšším věku měly raději nosit pastelové barvy," radí lektorka Lenka Losertová.

Losertovi žijí v Humpolci. Již od roku 1989 se aktivněji zabývají alternativní medicínou.

První kontakt s alternativní medicínou byl prostřednictvím homeopatie, kdy lékařská věda selhala, nedokázala řešit určité problémy opakujících se angín a alergií. „Začali jsme se jinak stravovat, tím se zjemnilo naše vnímání a cítění. Začali jsme na sobě postupně pracovat a využívat kurzy, které se v té době nabízely. V neposlední řadě nás začala zajímat i astrologie. Pochopili jsme, že jedině prací na sobě je možné změnit okolí. V průběhu let jsme si vytvořili vlastní styl a začala dělba práce," popisují manželé Losertovi svou cestu k alternativní medicíně a sebepoznání na vlastních webových stránkách.Pavel Losert vytváří filozofické texty a Lenka Losertová ilustruje intuitivně mandaly, ve kterých se podle jejího názoru projevuje naše podvědomí, vše čím jsme v životě prošli ve smyslu kladném či záporném.
„K mandalám jsem se postupně propracovala po dokončení speciálního psychografického kurzu. Nejprve jsem malovala tarotové obrázky, které sdělovaly symboly vycházející z našeho podvědomí. V průběhu času se malby začaly zakulacovat a z literatury jsem se dozvěděla o mandalách a jejich pravém původu.

Prostřednictvím těchto obrázků sděluji pocity ze svého podvědomí. Mohu se napojit i na podvědomí jiných lidí, zvířat, stromů, energetických míst a v neposlední řadě i podvědomí vyšších forem vědomí," vysvětluje Lenka Losertová.