Bez zbytečných gest a frází ukázali obyčejný život a práci v komunitě. Přitom lidé s různými stupni postižení dokážou s jemným vedeních asistentů vyrábět v dílnách hotové zázraky od keramických květináčů po šperky z fima.

Dokumentární snímek tak v 17 minutách zavede diváka do všednodenní reality a ukáže i takové maličkosti, jako je radost z možnosti být s přáteli či být jen prostě užitečný.

Snímek ukazuje i činnost kapely BeneBend, která je opět složená z lidí s i bez postižení, kteří velice rádi do něčeho tlučou, nebo něčím chrastí, a ještě se k tomu s křikem zvláštně pohybují s pocitem, že zpívají a tancují. Ale nejdůležitější na tom všem je, že kapela hraje s obrovskou energií a chutí a téměř výhradně svoji vlastní tvorbu. To vše se setkává s většinou pozitivními, někdy až extatickými reakcemi posluchačů.

Právě o tom všem je zmíněný snímek, který Benediktus prezentoval 5. až 7. června 2014 na 8. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Ačkoliv si film odnesl „pouze" cenu za účast, pro naše ,,herce" to byl obrovský zážitek.

Už jenom z toho důvodu, že v porotě seděli a snímek viděli takové hvězdy, jako Michal Horáček, Eva Holubová, Tereza Voříšková, Tereza Kerndlová, Igor Bareš, Michal Suchánek a mnoho dalších. Také chůze po pověstném červeném koberci, po kterém jinde chodí hollywoodské hvězdy, nebyla k zahození.

Konkurence o nejlepší snímek nebyla vůbec malá, celkem 22 snímků kromě Čechů přivezli i Poláci, Slovinci, Slováci, Američané i Francouzi. V kategorii nejlepší film zvítězil Perný den autorské skupiny z Domova bez zámků z Tuchořic.

Snímek Saviour mohou lidé vidět při Svatoanenské pouti 23. července v Modletíně, poté bude promítán na vystoupeních naší kapely. Další info na: www.benediktus.org.

Marie Nevolová, asistentka Centra denních služeb Benediktu