Hon za razítky, která představovala jednotlivé splněné úkoly nutné k získání odměny, byl totiž jeden z mnoha bodů programu, který připravili organizátoři pro návštěvníky tradiční benefice HB OPEN pořádané včera v areálu havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice.

Projít se místem konání je skutečný zážitek. Na jednom konci sedí lidé u piva a poslouchají cimbálovku, na druhém si malé děti malují obrázky při ukázce arteterapie, tedy léčby prostřednictvím výtvarných aktivit, provádí cvičené pudlíky slalomem mezi kužely, nebo se navzájem překonávají v hodu nafouknutým balónkem.

„Když hodíš nejdál, dostaneš lízátko," slibuje pořadatel a malí návštěvníci se k němu hrnou jeden za druhým. Kam se člověk podívá, všude se něco děje.

Děti si pekly vlastní chlebovou placku

Mnoho dětí pobíhá mezi lidmi s pomalovaným obličejem, jiné se snaží upéct si vlastní chlebovou placku nebo se protlačit k oslici Amálce, která trpělivě stojí a nechá se vždy znovu a znovu hladit od stále dalších a dalších návštěvníků.

Na své si však postupně přicházejí i dospělí. Krátce po patnácté hodině totiž začíná hlavní program celé benefice. Velký potlesk diváků získává především drezura fríského koně na hudbu.

Zájem však vzbuzuje také Cesta kolem světa, tedy ukázka hipoterapie, což je léčebná metoda, která působí na klienta prostřednictvím pohybových impulzů vznikajících při koňské chůzi.

Jeden bod programu střídá druhý a zdá se, že návštěvníků stále přibývá.

Postupně se předvádějí cvičení pudlíci, z nichž nejroztomileji působí malé štěňátko v náručí cvičitelky, skupina akrobatických tanečníků i příslušníků historického šermu.

Po vyhlášení výsledků volby nejkrásnějšího koně potkávám při odchodu koňské spřežení vozící návštěvníky na projížďku po areálu.

Tady si fakt přijde na své každý, myslím si a doufám, že organizátoři uspořádají podobnou akci i příští rok.

Jan Štrobl