Výstava se konala už dvanáctým rokem a patří k největším akcím svého druhu. „Máme tady zhruba 290 holubů od čtyřiadvaceti chovatelů. I když je to spíše mužská záležitost, našla se mezi nimi i jedna chovatelka,“ prozradil za organizátory Miroslav Semerád a dodal, že počet holubů i vystavovatelů je zhruba stejný jako v předchozích letech.

Během dopoledne navíc odborná porota vybírala nejhezčí opeřené krasavce. „Posuzovatelé určili šestnáct nejlepších holubů, kteří dostali čestné ceny. Ocenění se udělovala na jednotlivce, nikoli na celou voliéru,“ přiblížil jeden z posuzovatelů Ladislav Matoušů.

Ve Vepříkově se sešli holubáři z celého Havlíčkobrodska. „Také návštěvníci přijíždí z různých koutů okresu, pár nadšenců dokonce i z jiných krajů, ale zájem lidí o holuby není takový, jaký bychom si představovali,“ posteskl si Semerád.

„Mají tady krásné zázemí, prostorné klece a o zvířata je výborně postaráno. Na to, že tuto výstavu pořadatelé dělají v pár lidech, je na vysoké úrovni. Určitě by si proto zasloužila více návštěvníků, protože zvířat k vidění je tu opravdu dost,“ přidal se Matoušů.

Co se týče druhů holubů, byla nabídka opravdu pestrá. „Nejvíce zástupců tady měli benešovští holubi a moravští pštrosi. Jsou to národní plemena a lidé je chovají nejčastěji,“ vysvětlil Matoušů.

Miroslav Semerád se u holubů pohybuje už od dětství. „Věnuji se jim už odmalička. Můj děda byl holubář, takže k tomu dostal i mě a i já jsem tomu propadl,“ svěřil se holubář.