Na noc se část z nich stahuje do lokality u Svatého Jána, kde přebývají pod železničním mostem a v těsném sousedství tratě Havlíčkův Brod – Pardubice.

„Přespávají tam a ohřívají se u ohně. Často se z těch míst valí štiplavý a nepříjemně zapáchající kouř. Zřejmě tam pálí papír, petky, textilie nebo nějaké odpadky," řekl Štěpán Vala, který bydlí na nedalekém Žižkově. O jeho poznatcích se včera přímo na místě přesvědčili i reportéři Deníku. Místo sice našli opuštěné, ale čerstvě vyšlapané cestičky ve sněhu, ohniště s pánví se zbytky potravin, nůž, prázdné lahve od alkoholu, plachty a matrace s potrhanými dekami a spacími pytli byly jasnými důkazy toho, že tam bezdomovci pobývají 
i v těchto studených dnech.

„Situací bezdomovců jsme se zabývali ještě před nástupem zimy. Pracovník městského úřadu sedm těchto lidí vyhledal a nabídl jim možnost dočasného ubytování v některých havlíčkobrodských ubytovnách a také v azylových domech v Jihlavě nebo v Třebíči.

Oslovení bezdomovci ale tuto nabídku odmítli, a to i přesto, že by za ubytování v ubytovnách nemuseli nic platit, náklady by za ně totiž v plné výši hradila radnice," uvedla havlíčkobrodská místostarostka Ivana Mojžyšková.

Důvodem odmítnutí byla podle jejích slov nechuť bezdomovců podřídit se striktním pravidlům, která v ubytovnách a azylových domech platí. „V těchto zařízeních totiž nesmějí pít alkohol ani kouřit," vysvětlila Mojžyšková.

Bývalí pacienti

V Havlíčkově Brodě se ale v současné době pohybují i další lidé bez domova. „O těchto lidech ale nemáme žádné bližší povědomí, ani neznáme jejich přibližný počet. Jsou to například bývalí pacienti havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice, kteří se 
po propuštění z léčení a neúspěšných pobytech ve svých domovských obcích vracejí zpátky do města. V nemocnici pak navštěvují své známé a čas od času tam také zůstanou," podotkla Mojžyšková.

O této skutečnosti ví i ředitel Psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě Jaromír Mašek. „Lidé, kteří jsou bez domova, se u nás v areálu čas od času vyskytnou. Rozhodně to nevnímáme jako nějaký zásadní problém," prohlásil.

Ten dodal, že ve většině případů pouze navštíví své známé na daném oddělení a odejdou.

Značný problém s bezdomovci mívala svého času i havlíčkobrodská nemocnice. Tam se lidé bez domova často schovávali před mrazy především v dolních patrech hlavní budovy.

„Od té doby, co jsme si najali soukromou bezpečnostní agenturu, která pravidelně spodní patra nemocnice kontroluje a hlídá, je vše v naprostém pořádku. Tito lidé se u nás už neschovávají," sdělila mluvčí nemocnice, Petra Černo. Ta podotkla, že v dosavadním průběhu letošní zimy nemocnice nezaznamenala jediný případ pohybu bezdomovců v jednotlivých pavilonech.

Podle vyjádření ředitele havlíčkobrodské městské policie, Jana Pavlíka, nezpůsobují lidé bez domova ve městě žádné zásadní problémy.
„Naše hlídky je čas od času jezdí ke Sv. Jánu, kde se vyskytují nejčastěji, kontrolovat," uzavřel Pavlík.