K dispozici totiž budou mít dvě upravené běžkařské trasy. Oznámil to místostarosta města, Čeněk Jůzl.

„Trasy, obě celkem měří zhruba třicet kilometrů, jsou lokalizovány severně od Havlíčkova Brodu. Ta první vede na Veselý Žďár, Pelestrov a Radostín, ta druhá začíná na Žižkově a směřuje přes Český Dvůr a Knyk opět do Radostína," upřesnil Jůzl. Ten dodal, že sto padesát tisíc korun na zřízení a úpravu tratí, o jejich značení se postará Klub českých turistů, získalo město z grantu Kraje Vysočina. Město také pořídilo, a to za šest set tisíc korun, speciální pásovou čtyřkolku, za niž bude připojen takzvaný stopovač. „Čtyřkolka ale nebude využívána pouze v zimě. Pásy lze nahradit koly, technické služby stroj využijí i v jarních, letních a podzimních měsících," podotkl Jůzl. Přesnou podobu obou běžeckých tras si zájemci mohou prohlédnout i na webových stránkách města Havlíčkova Brodu. „Najdou je po přechodu na portál městského informačního centra v sekci kultura a sport," uvedl Jůzl.

Aktuální „nástup" zimy si pochvalují vlekaři. Podle prvních odhadů by se mohlo v některých areálech začít lyžovat již po Novém roce. „Zasněžujeme naplno již od Božího hodu a ve stálém provozu jsou dvě děla. Pokud všechny podmínky zůstanou nadále tak příznivé, mohli bychom již na Nový rok spustit vleky a začít lyžovat," řekl Aleš Kadlec, předseda spolku Lyžař Havlíčkův Brod, který provozuje skiareál Vysoká.

Sněhová děla jsou v permanenci také na Kadlečáku u Světlé nad Sázavou. „Pokud počasí vydrží, mohli bychom již v pátek zahájit sezonu. Potřebujeme minimálně dvacet centimetrů sněhu, které následně upravíme rolbou," uvedl Jaroslav Kaiser, provozovatel lyžařského střediska Kadlečák.

Na další sníh čekají i provozovatelé sjezdovky u Sv. Anny v Chotěboři. Podle Jana Vodvářky musí ale napadnout nejméně patnáct centimetrů přírodního sněhu k tomu, aby mohli začít zasněžovat. „Venku sice sněží, ale stále je to málo," konstatoval Vodvářka. Podobná situace panuje i na Melechově. „Bohužel nemáme sněhová děla, a proto musíme počkat, až napadne dostatek přírodního sněhu," sdělil Vincenc Šrůtka, předseda Lyžařského klubu Ledeč nad Sázavou.