Podmínky pro běh na lyžích, a to především v severních či severovýchodních oblastech Havlíčkobrodska, nejsou sice ideální, ale dostačující zcela určitě.

„V okolí Sobíňova, Ždírce nad Doubravou a Krucemburku leží v současné době zhruba sedm až deset centimetrů sněhu. To mi pro tvorbu upravené běžecké stopy stačí. Potřebné množství sněhu si totiž strojově shrnu před sebe a také pod sebe," uvedl Josef Švejda, který se o běžecké stopy v těchto lokalitách, a to na základě dohody s příslušnými obcemi, se svou speciálně upravenou čtyřkolkou stará. „Běžkaři tak mají v současné době k dispozici asi pětadvacet kilometrů dlouhou trasu ze Sobíňova do Nového Ranska, Ždírce nad Doubravou, Starého Ranska, Štířího dolu, Hluboké a dále až k rybníku Doubravník v lesích nedaleko Radostína na Žďársku," popsal Švejda. „V noci na včerejšek napadl další sníh, je tedy pravděpodobné, že připravím i další stopy, a to hlavně ve směru na Havlíčkovu Borovou. V tom případě by počet kilometrů strojově upravených stop vzrostl až ke čtyřiceti," podotkl Švejda.

Běžkaři si ale dobře zalyžují i v oblasti Malého a Velkého Dářka na brodsko-žďárském pomezí. V okolí a v lesích u těchto rybníků leží také kolem deseti centimetrů sněhu, v některých lokalitách i víc.

„Strojově upravená stopa tam sice není, ale běžkaři si je tam již vyjezdili v minulých dnech sami. Navíc mohou v jízdě pokračovat přes Račín a Vápenici ke Žďáru nad Sázavou, kde mají k dispozici již upravený zhruba čtyřkilometrový okruh," upřesnil Jaroslav Konečný z Krucemburku, který již tuto trasu absolvoval.

Přímo v okolí Havlíčkova Brodu nejsou podmínky pro běžecké lyžování dobré. „Sněhu je jen velmi málo a strojová úprava tras, tak jak tomu bývalo v minulých letech, není v tuto chvíli možná," konstatovala mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.