VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezpečnost kritické křižovatky ve Ždírci U Lázničků zajistí semafory

Ždírec nad Doubravou – Kritická křižovatka U Lázničků ve Ždírci bude bezpečnější. V úterý 30. srpna 2016 rozhodl řídící výbor Státního fondu dopravní infrastruktury o poskytnutí finančních prostředků ve výši 4,566 mil. Kč městu Ždírec nad Doubravou na akci "Výstavba světelného signalizačního zařízení na křižovatce silnic I/34 a I/37".

2.9.2016
SDÍLEJ:

Bezpečnější průjezd U Lázničků od podzimu zajistí semafory.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Staveniště předá město a ŘSD ČR v pátek firmě PATRIOT Brno a již v pondělí budou zahájeny stavební práce.

„Během července a srpna byla intenzivně připravována realizace světelného signalizačního zařízení – semaforů (SSZ). Vedení města jednalo několikrát na Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o konkrétním řešení SSZ. Fond by měl uhradit asi 90 procent nákladů stavby a bylo tedy naprosto nutné, aby dokumentace odpovídala příslušným normám a předpisům," informoval starosta Jan Martinec.

Rada města vypsala v polovině července veřejnou soutěž na zhotovitele stavby a následně vybrala jako dodavatele společnost PATRIOT Brno. „Jedná se o firmu, která realizovala velké množství podobných staveb a má s problematikou bohaté zkušenosti. Podle podané nabídky budou finanční náklady stavby činit téměř 5 milionů korun. Celkové náklady stavby se tak vyšplhají na 5,2 milionu korun, z toho by měl SFDI uhradit 4,56 milionu korun a město zhruba 0,6 milionu korun," upřesnil starosta s tím, že investice města není malá, neboť se jedná o silnice, které jsou ve vlastnictví státu.

„A to nepočítáme pravidelné roční provozní náklady, spojené se spotřebou elektrické energie, revizemi a servisem zařízení," zdůraznil starosta. Lze jenom doufat, že vynaložené prostředky zásadně zvýší bezpečnost provozu.

Nejmodernější systém

Technické řešení světelného signalizačního zařízení je navrženo pro 24 hodinový provoz. Jedná se podle informací starosty Martince o nejnovější typ světelně řízené křižovatky, která vyhodnocuje dopravní zatížení jednotlivých větví křižovatky a přechodů pro chodce. „Na základě získaných informací je operativně uvolňován příslušný jízdní pruh, či přechod pro chodce. Přechody pro chodce budou celkem tři v provedení před jejich odstraněním v roce 2012," doplnil starosta.

„Práce na světelném signalizačním zařízení budou zahájeny v polovině září a podle předloženého harmonogramu by měly trvat 6 týdnů. Od 1. listopadu bychom tedy mohli jezdit na smutně proslavené křižovatce bezpečněji," konstatoval starosta. Jak zvýšit bezpečnost křižovatky U Lázničků, které řidiči někdy přezdívají „křižovatka smrti", to je letitý problém.

Je to otázka, kterou město Ždírec a odpovědné instituce řeší už skoro šest let. Při každé další tragické nehodě se řidiči obraceli se stížnostmi hlavně na ždíreckou radnici. Podle starosty Martince se město v tomto případě vždy maximálně snažilo sjednat nápravu.
Křižovatka silnic I. třídy I/34 a I/37 je majetek státu ve správě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jihlava. Obě komunikace v průtahu Ždírcem, tedy ulice Brodská a Chrudimská, včetně křižovatky U Lázničků, prošly před několika lety (zhruba kolem roku 2004) kompletní rekonstrukcí.

Projektant: Křižovatka je v pořádku

Projekt „křižovatky smrti" zpracovávala firma OPTIMA Vysoké Mýto, která projektuje pro ŘSD prakticky všechny nové komunikace v okrese. Podle projektanta firmy Optima Aleše Sloupa ale za nehody nemůže špatná křižovatka. „ Je to především nepozornost řidičů, nerespektujících dopravní značení, v tomto případě svislých dopravních značek „Stůj, dej přednost v jízdě", osazených z obou stran křižovatky na silnici I/37 a nedodržování nejvyšší dovolené rychlosti na hlavní pozemní komunikaci – silnici I/34," vyjádřil se už v minulosti projektant

K projektu, to jest konkrétnímu řešení křižovatky, se vyjadřovali dopravní inženýři policie, ŘSD Jihlava i technického úseku ŘSD Brno. Původní řešení, kruhový objezd, se ukázalo jako nemožné z prostorových důvodů. Podle vzpomínek starosty Martince stál v roce 1990 na rohu křižovatky u dnešní firmy D&S vzrostlý kaštan, podél firmy ve směru na Kohoutov příkop, u kterého zastavoval autobus na Hlinsko. Naproti restaurace U Lázničků nebyla svodidla a auta končila po nehodě až na její zdi. U knihovny byla oplocená zahrádka s nepřehledným výjezdem.

„Všechny tyto dopravní problémy, chodník podél D&S, svodidla, blikající světla, byly řešeny z iniciativy města a za naše společné peníze na počátku devadesátých let," zdůraznil Martinec.

Autor: Štěpánka Saadouni

2.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na zdraví!

Rebel sváteční speciál je mezi nejlepšími neobvyklými pivy

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Řídila auto pod vlivem drog

Havlíčkův Brod - Pryč jsou ty časy, kdy řidiči usedali za volant omámeni jen alkoholem! Havlíčkobrodští policisté zastavili v pátek 20. října krátce před pátou hodinou odpoledne na ulici Na Výšině v Havlíčkově Brodě osobní automobil Fiat Punto.

Z vozidla zmizely autobaterie

Chotěboř - Krádež autobaterií ze zaparkovaného vozidla prověřují policisté v Chotěboři. K činu došlo v noci z pátku 20. října na sobotu na ulici U Stadionu.

Cizinci byli za vloupání už odsouzeni

Havlíčkův Brod – Pět cizích státních příslušníků se pokusilo v Havlíčkově Brodě začátkem minulého týdne odcizit dvě zaparkovaná osobní vozidla, Škodu Favorit a Škoda Felicia. Všichni již ve čtvrtek stanuli před okresním soudem v Havlíčkově Brodě a za své jednání už byli odsouzeni.

Vyhřívaná podložka usnadní nejmenším start do života

Havlíčkův Brod - Dětské oddělení dostalo při příležitosti Dne otevřených dveří přestavěné a zrekonstruované stanice intermediární péče o novorozence dar od Českých drah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení