V okolí Kyjovské v těsném sousedství severovýchodního obchvatu je živo. Chodí i jezdí tudy řada lidí. Ale dopravní zátěž na severovýchodním obchvatu výrazně stoupla. Srážky mohou být na denním pořádku.

Tomáš Morávek provozuje na Kyjovské obchod se stavební materiálem. „Semafor zřejmě usnadní některým našim zákazníkům výjezd na severovýchodní obchvat. Ale je otázka, co to udělá s plynulostí dopravy a jestli naopak nepřibude havárií, když kamion jedoucí shora od Brodu přehlédne auto, které z Kyjovské vyjíždí,“ poznamenal.

O semaforu na Kyjovské se mluví víc než dva roky. „Protože Kyjovská se mění v průmyslovou zónu, někteří řidiči projíždějí přímo přes obchvat a to může být při dopravní špičce nebezpečné. Semafor je potřeba,“ řekl naposledy Deníku havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Na Kyjovské má pobočku Obchodní akademie a hotelová škola. Ředitel Jiří Forman by semafor na křižovatce uvítal. „Na začátku školního roku našim studentům vysvětlujeme, aby nechodili přes silnici, protože je to risk, ale používali lávku nad silnicí. Po lávce je provedeme. Ale hlídat je nemůžeme. Vím, že přes silnici lidé často přecházejí, bez ohledu na bezpečí,“ řekl Deníku.

Jak dodal, Obchodní akademie má centrum v ulici Bratříků, ale na Kyjovskou pravidelně jezdí a často má problém se tam ve špičce s auty dostat.

Semafor a přechod pro chodce je dobrá zpráva pro chodce na Kyjovské, kteří si nechtějí prodlužovat cestu a projít nad obchvatem po lávce. „Semafor tu měl být dávno. Samozřejmě že přes silnici někdy přeběhnu. A nejsem sama. Na lávku je to daleko. Ale dávám pozor,“ přiznala například Zdena Kadlecová, která chodí na Kyjovskou na návštěvu ke známým.

Semafor na Kyjovské je v pořadí už druhý, první je v provozu od loňského podzimu na výjezdu od rybníka Cihlář. U některých řidičů to budí negativní reakce. „Tak se mi zdá že v Brodě má slovo obchvat jiný význam než ve zbytku světa. Ještě další semafor a přechod a z obchvatu bude jedno velké parkoviště, ovšem řízené semaforem,“ konstatoval řidič Jaroslav Med.

Podle Honzárka nechce město řidičům ztrpčovat život. Je to ale nutnost, s ohledem na dopravní zátěž, která severovýchodní obchvat postihla v okamžiku, kdy se otevřel jihovýchodní obchvat města.

Na Kyjovské přibude kromě semaforu přechod pro chodce přes severovýchodní obchvat. Kritický úsek měří 44 metrů, zde se silnice rozšíří a podél ní povede nový chodník ze zámkové dlažby. Náklady, které se budou pohybovat okolo 8,5 milionů, zaplatí město. Semafor začne fungovat ve druhé polovině letních prázdnin.