Požadavek vzešel ve Ždírci od tamní základní školy. „Je to nápad některých rodičů. Na společném setkání se školou upozornili hlavně na vysokou dopravní zátěž poblíž školy a navrhli způsob, jak to řešit,“ sdělil Deníku ředitel školy Ota Benc.

Základní škola ve Ždírci leží v trojúhelníku tří rušných silnic, Brodské, Chrudimské a Žďárské. „Zakázali jsme kvůli bezpečnosti dětí parkování a vjezd aut do areálu školy, ale bezpečnostního asistenta vidíme jako dobré řešení,“ poznamenal Benc.

Andrej Babiš při návštěvě Havlíčkova Brodu.
Andrej Babiš do kostela v Brodě nesmí, věřící si to nepřáli

Podle názoru některých obyvatel Ždírce by taková služba byla potřebná. „Některá děcka mají rozum, ale moc jich není. Přes silnici letí jak splašenci, ani se nerozhlédnou. Člověk aby se bál, že je srazí,“ postěžoval si řidič Milan Janáček.

Ve Ždáře nad Sázavou mají asistentů pět. „Jsme s nimi spokojení, působí u nás už skoro deset let. Jde stále o ty samé lidi,“ řekl Deníku šéf městské policie Martin Kunc. Zájemci o práci bezpečnostního asistenta procházejí školením u městského odboru dopravy.

Veletrh exotických zvířat v Havlíčkově Brodě
Terarijní trhy v Havlíčkově Brodě: lidé stáli frontu až před kulturní dům

Jejich povinností je hlavně zajistit bezpečný přechod dětí přes rušné ulice v době mezi sedmou a osmou ranní. „Mají na sobě reflexní vestu a musejí znát dopravní předpisy. Jde o aktivní lidi v důchodovém věku v dobrém zdravotním stavu. To je nutnost,“ doplnil Kunc.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Podle zkušeností Martina Kunce stále víc měst touží takové asistenty mít. „Poptávka je obrovská, často nám volají z obcí i radnic. Zajímají se o práci bezpečnostních školních asistentů, ale problém je, že není dost schopných a ochotných lidí takovou funkci vykonávat i když je placená,“ poznamenal šéf strážníků ve Žďáře.

Zimní stadion Kotlina v Havlíčkově Brodě má jednu zvláštnost. Pod stadionem vede koryto potoka.
Proměna zimního stadionu v brodské Kotlině začne brzy. Pozlobit může potok

Město Ždírec nad Doubravou podle starosty Bohumíra Nikla asistenty hledá, měli by za úkol nejen dohlížet na bezpečnost dětí na přechodu, ale mohli by se uplatnit i na nějakých kulturních akcích pro děti. „Zájem měli dva muži, ale zatím se neozvali,“ dodal starosta.