Biometan se začal vyrábět v čističce v Havlíčkově Brodě-Perknově. Do veřejné distribuční sítě nyní proudí první kubíky obnovitelného plynu.

Svými vlastnostmi je biometan plně zaměnitelný se zemním plynem. “Do plynárenské distribuční soustavy se ho vtláčí až 90 kubíků za hodinu. Při jeho používání si odběratelé nevšimnou žádného rozdílu,” uvádí Tomáš Pernis, regionální tiskový mluvčí distribuční společnosti GasNet.

Krajský hospic v Havlíčkově Brodě bude hotový na přelomu ledna a února.
V Havlíčkově Brodě vzniká krajský hospic, podívejte se na stavbu

Biometan v kvalitě pro distribuční síť se získává úpravou druhotné suroviny – bioplynu, který se jímá při anaerobní stabilizaci (vyhnívání) čistírenského kalu.

Vyrobený biometan, který GasNet distribuuje plynárenskou soustavou ve městě a jeho okolí, může být využit pro vytápění v rodinných domech, pro průmyslové účely nebo jako ekologické palivo v dopravě.

Plynovody si podle distributora s biometanem bez obtíží poradí. Zemní plyn i biometan jsou svými vlastnostmi zaměnitelné a plynárenská infrastruktura včetně regulace tlaku nebo měření spotřeby je na biometan připravena.

Veřejná debata o novém systému parkování v Havlíčkově Brodě.
Aut mnoho, míst málo: lidé v Brodě diskutovali s radními o změnách v parkování

Biometan by mohl v České republice do roku 2030 nahradit 10 až 15 procent spotřeby zemního plynu pro vytápění i silniční dopravu. V Česku je už více než 550 bioplynových stanic, které mohou biometan vyrábět.

V brodské čističce se už dříve využívaly odpadní suroviny k výrobě hnojiva a bioplynu. Díky nové technologii se oběhové hospodářství ještě zdokonalilo.