Setkání na toto téma uspořádal ve středu večer senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Společně s ním na toto téma pohovořili i generálmajor v záloze Hynek Blaško, který část své aktivní vojenské kariéry prožil v Havlíčkově Brodě, a také známý politolog a historik Zdeněk Zbořil.

„Je nezbytné, aby o migrační krizi byli lidé u nás pravdivě a přesně informováni. Je zapotřebí o jejím průběhu a především pak o možných důsledcích otevřeně, beze strachu a bez nenávisti hovořit," uvedl Veleba. „Každému, kdo má zdravý selský rozum a normální vnímaní, musí být jasné, že situace, a to zejména v Německu je nadále neudržitelná. Z migrační vlny nevzejde nic dobrého a lidé v České republice si musejí udržet odkaz a tradiční hodnoty svých předků," pokračoval Veleba.

Ostré kritice podrobil i vládu Bohuslava Sobotky, a naopak jako příklad hodný následování uvedl premiéra slovenské vlády Roberta Fica a kroky, které vůči Bruselu uplatňuje Slovensko. Vyzval také k rychlému přijímání potřebných zákonů.

„Nejsem politik, jsem voják a nelíbí se mi, jak se věci související s uprchlickou krizí řeší. Evropská unie není schopna přijmout jednotný postoj, a tím vytváří podmínky, aby do jejího prostoru migranti vstupovali dál. Nelíbí se mi, že se evropské veřejnosti zamlčují důležitá fakta. Jako příklad mohu uvést nedávné události v Kolíně nad Rýnem. Jak je možné, že tamnímu řádění uprchlíků policie jen přihlížela, a naopak demonstraci Pegidy rozehnala vodními děly?" vznesl řečnickou otázku Blaško. Zkritizoval také snižování početních stavů Armády ČR a Policie ČR. „Je nejvyšší čas připravit se na příchod migrantů, kteří k nám jistě dorazí, až Německo uzavře své hranice. Armáda sice není oprávněna plnit úkoly policie, ale dovedu si představit, a to po patřičné legislativní úpravě, že bude nasazena při vykrývání těch nejzatíženějších hraničních přechodů a nejvytíženějších migračních směrů," řekl Blaško.

Politolog Zdeněk Zbořil se ve svém vystoupení věnoval především roli německé kancléřky Angely Merkelové, která čelí stále větší kritice za to, že uprchlíky do Německa pozvala.

„Musíme si uvědomit, že není solitér, sama to přece nemohla rozhodnout," konstatoval Zbořil. Upozornil také na roli Turecka, které má potenciál migrační vlnu minimálně zpomalit. „Musíme pátrat také po tom, kdo ji vytváří, a musíme se ptát, kdo financuje a dodává zbraně Islámskému státu a dalším teroristickým organizacím," zdůraznil Zbořil.