VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blíží se další benefice pro kostel v Číhošti

Číhošť – V číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie se příští týden uskuteční pátý benefiční koncert.

10.10.2015
SDÍLEJ:

Ostatky kněze Josefa Toufara byly do hrobu v kostele uloženy letos 12. července. Foto: Deník/Libor Plíhal

Jeho výtěžek bude určen na další opravy této církevní památky, která je známá především s takzvaným číhošťským zázrakem. Nadační fond kostela a farní úřad jím chtějí zároveň poděkovat letošním dárcům, kteří jen na vybudování hrobu kněze Josefa Toufara poslali přes půl milionu korun.

Zájem o Číhošť červencovou slavností ale neskončil. „Skoro co víkend se objeví autobus, teď v sobotu tam byly tři autobusy," uvedl kněz Tomáš Fiala, který se o číhošťskou farnost stará.

Na vybudování Toufarova hrobu a na opravy kostela letos podle údajů nadačního fondu přispělo přes 140 dárců. Benefiční koncert se v kostele uskuteční 16. října od 19:30 hodin. Zazní i hudba Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Úplný program je na webu.

Nadační fond funguje od roku 2012. Od té doby se i díky dotacím, darům a práci dobrovolníků podařila řada věcí. Opravena byla zeď u kostela. V kostele byly loni prováděny výkopové práce, aby mohly být instalovány větrací kanály umožňující vysychání zdiva. Kostel získal novou elektroinstalaci a výmalbu.

Likvidace červotoče

„Letos práce pokračovaly výměnou krytiny na věži, opravena byla fasáda kostela. Vedle kostela bylo také vybudováno sociální zařízení pro poutníky. Řadu dalších oprav je ještě potřeba udělat. Nejakutnější asi bude likvidace červotoče uvnitř kostela a oprava střechy," řekla Kovandová. „Na tyto opravy nám finančně významně přispěly Havarijní fond Ministerstva kultury, Kraj Vysočina, Diecéze Hradec Králové i obec Číhošť. Děkujeme samozřejmě i dalším firmám, obcím a drobným dárcům," dodala.

Červotočem je napaden oltář, kazatelna, varhany a některé obrazy, tedy i inventář spojený s číhošťskými událostmi z prosince 1949, kdy se měl údajně zázračně několikrát pohnout kříž na svatostánku. Vyšetřovatelé komunistické StB pak Toufara nutili k doznání, že událost zinscenoval. Samotný kříž se nedochoval. StB ho odvezla a není známo, co se s ním stalo.

Na číhošťské faře je umístěna stálá expozice o životním osudu Josefa Toufara, která je stále doplňována o další exponáty. „Výstava naštěstí nekončí smrtí pátera Toufara ale bude mít pokračování v podobě snímků z loňské exhumace ostatků jeho těla na ďáblickém hřbitově a jejich následným slavnostním uložením v číhošťském kostele. Na výstavě také bude možno shlédnout vzkaz z báně, který jsme krátce vyjmuli při opravě střechy věže kostela," pokračovala Kovandová. Vzkaz je z roku 1970.

Výstava na místní faře je otevřena vždy po konání bohoslužeb. „Dle telefonické domluvy jsme připraveni prostory fary i kostela zpřístupnit i v jiné termíny. O výstavu je zájem i mezi učiteli škol, pro jejichž studenty je dotek nedávné historie lépe vypovídající právě v prostorách, kde se dosud nevyjasněné události odehrály," uzavřela Kovandová.

Věra Stejskalová (čtk)

Autor: Jaromír Kulhánek

10.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní škola v Golčově Jeníkově vždycky překypovala aktivitou.

Škola v Golčově Jeníkově je cool

Ema Vránová, Střížov, 6. 10. 2017, 2 710 g
9

Podívejte se na miminka z brodské porodnice a hlasujte v anketě

Kolo nezamkl a už se sním neshledal

Havlíčkův Brod - V sobotu 21. října okolo třetí hodiny odpoledne ohlásil policii 51letý muž, že mu někdo na ulici Bělohradská u jednoho z tamních obchodních řetězců odcizil ze stojanu neuzamčené horské kolo značky Author.

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

Havlíčkobrodsko – Volby do poslanecké sněmovny se uskutečnily ve 120 městech a obcích na Havlíčkobrodsku.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení