Měsíc zakryje sluneční kotouč ze 73 procent a bude se tak jednat o největší zatmění mezi lety 2011 a 2026. Ovšem také na dlouhou dobu poslední. Podle astronomických výpočtů dojde k podobné situaci zase až v červnu roku 2021. To už bude Slunce schované ale v menší míře. Proto se také očekává, že v pátek otočí hlavu k nebi tisíce lidí. Ale pozor, může jít o kratochvíli nezapomenutelnou, ale také nebezpečnou.

Ať už bude počasí nad Českou republikou v daný moment jakékoli, jedno je jasné. Přímé sledování Slunce nám může nenávratně poškodit zrak. „Při pohledu do Slunce je největším rizikem poškození centrální části sítnice, takzvané makuly. Tato část oka zajišťuje nejvyšší ostrost vidění na detaily, jako je čtení a drobná práce. V případě, že se do Slunce dívá osoba s širšími zornicemi, ve vyšší nadmořské výšce anebo při zatmění slunce, a to zejména s teleskopem, dochází k fokuzaci neboli soustředění UV světla do centra sítnice s následnou fototoxickou a fototermální reakcí v pigmentové vrstvě sítnice. Tato reakce vyvolává přechodný otok v centrální částí sítnice, který se projeví zhoršenou kvalitou vidění zejména při čtení a podobných činnostech. Tento otok se během několika měsíců vstřebá a podle velikosti poškození sítnice se může zraková ostrost do blízka navrátit k normálnímu fyziologickému vidění. Ale v případě, že vznikl trvalý defekt v jednotlivých sítnicových vrstvách sítnice, se normální vidění již neobnoví. Bohužel, tento defekt není nijak léčitelný a takto poškozené oko ztrácí zejména na blízko 100% funkční schopnost," varuje MUDr. Jana Mikšovská z kliniky DuoVize.

Jak tedy páteční zatmění Slunce bezpečně pozorovat a neohrozit náš zrak? Rozhodně nespoléhejte na obyčejné sluneční brýle či podomácku vyrobená stínítka. Ta Vám totiž mohou, paradoxně, ještě více ublížit.

„Ochranné pomůcky k pozorování slunce existují, jsou to speciální brýle s vysokým UV filtrem a s ochrannými postranicemi. Tedy podobné, jako používají například vysokohorští horolezci nebo svářeči. Běžné sluneční brýle v tato extrémních situacích jsou naprosto nedostatečné," vysvětluje MUDr. Mikšovská a dodává: „Doma vyrobené rádoby filtry, jako jsou například skla okouřená nad plamenem svíčky, jsou pro naše oči ještě nebezpečnější, než pozorování Slunce bez nich. Jednak mají pochopitelně velmi slabý UV filtr, ale zároveň se za nimi rozšíří zornice, takže se paradoxně na sítnici dostane ještě více škodlivého záření. Podobně je nedostatečným ochranným prostředkem i oblíbený rentgenový snímek."

(tz)