Kdo je rozhodně vývojem situace zklamán, je KDÚ-ČSL. V Havlíčkově Brodě totiž již léta vedla radnici koalice ve složení ODS, KDÚ-ČSL, TOP 09, nezávislé uskupení Broďáci, Společně za Brod a ČSSD.

Brodský místostarosta Čeněk Jůzl za KDÚ-ČSL nad vývojem situace jen vrtí překvapeně hlavou. „Přiznám se, že vývoj situace dost dobře nechápu. Ani politické složení téhle koalice. Už proto, že například TOP 09 je jako polická strana vyhraněná vůči Ano a Andreji Babišovi a najednou tohle,“ diví se Čeněk Jůzl s tím, že nelze nic jiného, než vývoj situace respektovat. „Nakonec KÚ-ČSL skončí možná v opozici, ale to nebude žádná tragédie, protože jakožto zastupitelé máme šanci na jednání prosadit některé projekty vzešlé z přání voličů,“ dodává Jůzl. Dosavadní místostarosta za TOP 09 Libor Honzárek se k informaci nevyjádřil, reagoval pouze slovy: „Jednání probíhají dál, nebudu to komentovat.“

Vývoj situace je překvapením i pro zastupitele Jana Schwarze kandidujícím za nezávislé Broďáky. „Ve volbách jsme získali vysoký počet hlasů a domnívali jsme se, že budeme s ODS pokračovat ve středopravé koalici. Teď se ODS dohodlo s Ano a dokonce i s TOP 09, což nechápu vůbec s ohledem na veřejně negativní vztah ANO a TOP 09. No, co se dá dělat, skončíme v opozici,“ povzdechl si Schwarz.

Podle ODS je vývoj situace v pořádku. „Z komunálních voleb vyšly ODS a ANO jako nejsilnější, ANO získalo prakticky stejně hlasů jako my. Přišlo nám fér vůči voličům vstoupit do koalice,“ říká starosta Brodu a senátor Jan Tecl za ODS. Už před týdnem Deník hovořil s Ivanou Štrossovou vedoucí uskupení Ženy za Brod, které šlo do voleb společně s ANO.

Podle Ivany Štrossové (Ženy za Brod), ANO 2011 i jejich hnutí hledají takříkajíc styčné body s jednotlivými stranami. „Zatím byly prioritou senátní volby a jejich výsledek, konkrétní zásadní diskuse kdo s kým přijdou na pořadí teď po senátních ch volbách,“ sdělila Štrossová. Jak dodala, nechce kategoricky tvrdit, s kým by úspěšný tandem ANO 2011 a Ženy za Brod hodlal vstoupit do úzkého jednání o koalici. „Nechci říkat s tím budeme mluvit, a s tím ne. Nejdůležitější je, abychom našli společnou řeč v důležitých tématech,“ podotkla Štrossová. Podle jejího názoru o spojení ANO, Ženy za Brod a ODS o takovém spojenectví rozhodli voliči svými hlasy.

Podle Jana Tecla nyní ODS pošle nabídku ke vstupu do vznikající koalice všem ostatním stranám vyjma KSČM a SPD. Podle zastupitele Milana Plodíka (KSČM) jsou tedy komunisté mimo hru a nikdo s nimi nejedná, ale nově vznikající koalice to bude mít těžké. V tandemu ODS s ANO a TOP 09 pořád ještě k získání většiny někdo chybí, takže zbývají Piráti a ČSSD. Nicméně jasno by mělo být v pondělí 5. listopadu, kdy se zastupitelstvo brodské veřejnosti definitivně představí v novém složení.