Ten dostal jednoho dne zajímavý nápad. Obejde v Borové jednoho zástupce z každého žijícího ročníku obyvatel, každému položí stejnou otázku a poté odpovědi sestříhá v jeden film. Podařilo se a už brzy, 22. listopadu, budou moci lidé výsledek jeho práce veřejně zhlédnout.

„Poměrně hodně času zabrala příprava a od června do srpna jsem obcházel lidi v obci. Bylo to časově hodně náročné, protože k některým jsem musel jít třeba i pětkrát či šestkrát, než se mi podařilo je sehnat. Také se mi samozřejmě stávalo, že mě lidé i odmítali, nevěděli, kdo jsem a co po nich chci. Ale většina dotazovaných byla velmi milá a ochotná,“ usmívá se Filip.

Co je v životě nejdůležitější?

Ve filmu, jemuž dal umělec jednoduchý název – Léto 2013, se nakonec objevilo celkem devadesát lidí. Nejstarší ročník je 1920 a nejmladší pochopitelně 2013.
„Tři ročníky se mi však nepodařilo sehnat,“ poznamenal výtvarník. Kulisami snímku tak byly borovské dvorky, zahrady, pokoje lidí nebo ulice a odpovědi jsou někdy krátké, někdy rozvitější.

A jakou otázku vlastně lidem pokládal? Ta byla zpočátku pro účinkující z prostého důvodu tajemstvím. Odpovědi měly být bezprostřední.

„Ptal jsem se na to, co je pro ně v životě nejdůležitější. Bylo také poměrně těžké vymyslet otázku tak, aby lidé nemohli odpovídat jen ano, nebo ne. Bylo třeba jejich odpovědi rozvinout. Půvabné také bylo, jak si to přebraly třeba děti ve školce a škole. Ty totiž spíše odpovídaly na to, co mají rády. Bylo to kouzelné,“ dodal Filip T.A.K.

Jeho video prý má být hlavně vzpomínkou pro obyvatele městyse do budoucna. „Pro cizí to asi valnou hodnotu mít nebude. Ale pro místní třeba za deset, či patnáct let ano,“ zadoufal autor zajímavého snímku. Veřejná produkce filmu bude 22. listopadu od 18 hodin v borovské sokolovně. Snímek dokonce uvede filmový znalec a provozovatel letního kina, který zajíždí jednou za rok také do Havlíčkovy Borové, Jiří Čáslavský z Havlíčkova Brodu.

Aktuální film není Filipovou první veřejnou aktivitou. Nedávno například připravil časosběrný materiál, který zachycoval rekonstrukci silnice, jež Havlíčkovou Borovou prochází.