„Očekáváme, že letošní výnosy, a to nejen konzumních, ale také škrobárenských brambor, budou zhruba o patnáct až dvacet procent nižší," uvedl předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.
Situaci by mohly zachránit deště, které by ovšem měly přijít nejpozději do poloviny srpna. Pokud by se objevily později, už by to příliš nepomohlo. Čeští zemědělci v tom ale nejsou sami. „Stejná situace ale panuje i v dalších zemích Evropské unie, zejména pak v jejích jižních státech. Znamená to, že dovoz brambor k nám bude v nadcházejících měsících minimální. Tamní farmáři nebudou mít prostě co vyvážet," doplnil Chlan.
Nižší úroda se projeví nejen na farmářských, ale možná také na rostoucích cenách v obchodech. „Velmi těžko se odhaduje chování spotřebitelů, kteří budou po loňské sezoně očekávat srovnatelné ceny brambor v obchodech," upozornil Chlan. Každopádně ceny jsou letos pro zemědělce příznivější. Při prodeji ve velkém dostávají za kilogram asi čtyři koruny, zatímco loni za stejné množství utržili méně než tři koruny. Tajemník bramborářského svazu Josef Králíček předpokládá, že ceny by ještě mohly vzrůst.
Plochy, na kterých tuzemští producenti brambory pěstují, se stále snižují. Letos osázeli 22 681 hektarů, což je o pět a půl procenta méně než loni. Je to důsledek nadúrody minulých let, dotovaného dovozu, následného propadu výkupních cen i menšího zájmu spotřebitelů.
„Brambory, a to konzumní, škrobárenské i sadbové, jsme letos vysázeli na 165 hektarech. V porovnání s loňskem jsme ale navýšili výměru dotovaných škrobárenských brambor na úkor brambor konzumních," řekl člen představenstva firmy Havlíčkova Borová zemědělská akciové společnosti Jiří Zvolánek. „Pokud bude pokračovat snižování výkupních cen konzumních brambor, také v příštích letech navýšíme osázené plochy škrobárenských brambor," dodal Zvolánek.