Brambor se urodilo méně a v souvislosti 
s tím nejspíš také v obchodech podraží. Nejen o tom se včera mluvilo na 23. mezinárodním odborném bramborářském semináři, který se konal v havlíčkobrodské části Perknov. Řeč přišla i na ochranu brambor před plísněmi či perspektivy jejich pěstování.

„Jedná se o každoroční seminář s mezinárodní účastí zaměřený na ochranu brambor proti chorobám nejenom 
v Česku, ale i v dalších pěti zemích Evropské unie," informoval na úvod Ervín Hausvater za Výzkumný ústav bramborářský v Havlíčkově Brodě. Právě tento ústav je společně s Poradenským svazem – Bramborářským kroužkem pořadatelem semináře.

Podle Hausvatera dalo letošní atypické léto pěstitelům brambor pořádně zabrat. Rok 2015 se podobal roku 2013, před dvěma lety ale bylo sucho jenom v červenci. „Letos se sucho na bramborách podepsalo. Brambory přestaly růst, budou drobnější, výnosy poklesnou asi o třicet procent. Teď, když přišly deště, začínají brambory navíc zmlazovat, s tím se objevují různé choroby," dodal Hausvater.

Pod prudkým sluncem porosty brambor vadly, objevoval se takzvaný sluneční úžeh v podobě bílých skvrn na listech a slunce také část rostlin spálilo. Jen pro srovnání, v roce 1947, který je považován za historicky nejsušší rok v novodobé historii, bylo v létě velmi horkých dnů jen osm, letos dokonce čtrnáct.

Atypické léto podpoří podle bramborářů rovněž výskyt různých chorob, jako jsou plísně a rozprasky, včetně různých deformací hlíz. Hrozí také nebezpečí vodnatelnosti, kterou způsobují zvláštní houby. Pokud napadnou hlízu, rozloží ji a způsobí mokrou vodnatelnou hnilobu.

„Pravda je, že cena brambor bude s ohledem na atypické léto určitě vyšší. Kilo brambor se bude prodávat za osm až deset korun, ale to je cena takzvaně ze dvora, pokud si brambory koupíte přímo od farmáře. Cena na pultech obchodů bude samozřejmě jiná," podotkl Hausvater.

Škody po atypickém létě bude sčítat například společnost Agro Perkoltice ze Zruče nad Sázavou. I tam budou jejich výnosy nižší, odhadem tak až o čtyřicet procent. „Uvidíme, jaká bude sklizeň, ale pravda je, že letos to normální rok nebyl," konstatoval Jaroslav Domkář z Agro Posázaví s tím, že společnost se specializuje hlavně na prodej sadbových brambor pro velké firmy.

Jak se vypořádat s letošní atypickou situací? Zde je třeba podle Hausvatera individuální přístup ke každé odrůdě, pokud se rýsuje přijatelný výnos, pak vegetaci ukončit. Jinak čekat, sledovat vývoj situace, chránit brambory proti plísním, a především včas sklidit, nenechávat brambory na polích.

Výzkumný ústav bramborářský v Havlíčkově Brodě má dlouhou tradici. Zúčastňuje se veřejných soutěží ve výzkumu a vývoji, zejména Národní agentury pro zemědělský výzkum při MZe, Technologické agentury ČR a některých programů MŠMT (Eureka, Ingo, Kontakt).
Všechny výzkumné projekty řeší ve spolupráci s partnerskými výzkumnými organizacemi a univerzitami, spolupracujeme s Ústředním bramborářským svazem ČR, šlechtitelskými organizacemi, institucemi státní správy, velmi úzce se zemědělskými a zpracovatelskými podniky.

V rámci mezinárodní spolupráce jsme činní v Evropské společnosti pro výzkum brambor (EAPR), naši pracovníci aktivně vystupují na zahraničních konferencích.

Poradenský svaz „Bramborářský kroužek" byl založen v roce 1998 při VÚB Havlíčkův Brod jako občanské sdružení. Sdružuje více než třicet zemědělských subjektů – pěstitelů brambor především z oblasti Českomoravské vrchoviny. Pro své členy zajišťuje řadu poradenských aktivit, jako zasílání pravidelných aktuálních zpráv o výskytu chorob, škůdců a plevelů v porostech brambor a způsobech ochrany proti nim, informace o prognóze a signalizaci plísně brambor. Členové jsou také průběžně informováni o vývoji realizačních cen konzumních brambor na domácím i zahraničním trhu, zejména v zemích EU, o vývoji pěstitelských ploch v ČR i EU a o dovozu a vývozu brambor a výrobků z brambor do České republiky.