Obyvatelé Výšiny se kvůli rušení jedné ze zastávek městské dopravy dokonce sešli na radnici. Jinde jsou na tom ale lidé hůř.

Žádná linka městské hromadné dopravy nejezdí v okrajových čtvrtích Brodu jako třeba v ulicích Ledečská, Jihlavská, U Borové nebo Lidická. „Když chceme jít na městskou dopravu, musíme ke stavební škole nebo až na autobusové nádraží. U nás vůbec je problém se vším. Není tu žádný blízký obchod, nejezdí tu autobusy. Přitom tady bydlí hodně důchodců stejně jako na Výšině,“ prohlásil Josef Meloun. Podobně je to i na Ledečské, odkud cestující chodí na nejbližší zastávku k nemocnici.

Veřejná debata o budoucnosti zastávky MHD Výšina v Havlíčkově Brodě.
Budoucnost zastávky Výšina v Brodě: Musí zůstat, řekli lidé na debatě na radnici

Brod je hustě protkaný linkami městské dopravy, ale autobusy nemohou jezdit všude. Nicméně aspoň na Ledečské radnice v Brodě chystá změny.

Podle aktuálních informací Lubomíra Hepnera, vedoucího střediska MHD technických služeb města Havlíčkův Brod, se cestující na Ledečské autobusů dočkají. „Ze strany brodské radnice je snaha městskou dopravu na Ledečské vyřešit. Jako první je ale třeba vybudovat na Ledečské zastávky. Jakmile budou na stavbu peníze, není problém požádat o změnu licence a autobusy na Ledečské budou jezdit. Ale zatím nevím kdy přesně, zítra určitě ne. Vůle radnice zlepšit dopravu ve městě ale je,“ řekl Hepner Deníku.

Nová linka autobusu MHD

Vzdálenost Havlíčkův Brod a Perknov je asi tři kilometry

Nová linka autobusu MHD vznikne odklonem stávající trasy autobusu číslo jedna

Trasa jedničky začíná na autobusovém terminálu

Vede po trase stavební škola, Havlíčkovo náměstí, ulice Husova, nemocnice, Bílý dům, psychiatrie, Rozkošská ulice, Perknov sídliště a Perknov obec

Nová trasa začne na terminálu, povede přes náměstí až k nemocnici, od nemocnice se ale autobus odkloní Nerudovou ulicí na ulici Ledečská

Trasa povede kolem židovského hřbitova, kde bude i zastávka MHD směrem na dolní část nového sídliště Rozkoš do Peknova

Zpátky po stejné trase

Zastávky jsou plánované u židovského hřbitova, dolní části sídliště Rozkoš a sídliště Perknov u čističky

Nová trasa autobusu zajistí dopravu pro Ledečskou ulici, propojí město Havlíčkův Brod s novým sídlištěm Rozkoš. Argumenty na úpravu autobusových linek slyšela v poslední době často místostarostka Marie Rothbauerová. „Myslím, že jde o rozumný návrh. Na Ledečské ulici, která je hustě obydlená, žádný městský autobus nestaví. Zato horní trasou kolem nemocnice jezdí dokonce dvě linky. Ve směru na Perknov vzniká úplně nové sídliště Rozkoš, které je třeba s městem propojit. Hlavně jeho spodní část,“ konstatovala místostarostka.

Plán zní odklonit jednu linku městské dopravy ze staré trasy vedoucí kolem nemocnice a areálu psychiatrie na ulici Ledečská směrem na Perknov. Jenže na první pohled jednoduché řešení komplikuje podle místostarostky složitá administrativa. „Původně jsem si myslela, že uskutečnit takovou změnu je záležitost měsíců. Jenže všechno je teď jinak. Od myšlenky k realizaci nás dělí několik praktických záležitostí, pak bude následovat schvalovací kolečko úředních orgánů. Věřím, že se nám i tento záměr podaří uskutečnit. Ovšem nejdřív příští rok,“ upřesnila Rothbauerová.

Autobus havlíčkobrodské MHD. Ilustrační foto:
Řidiči městských autobusů v Brodě se setkávají s agresivním vybržďováním

Podle Lubomíra Hepnera zavádět novou linku na Ledečské znamená změnu trasy, konkrétně u linky číslo jedna. S tím souvisí nové jízdní řády, úprava informačního systému a změny turnusů řidičů. „Nová linka povede po trase staré linky číslo jedna až k zastávce u nemocnice, která je důležitá. Od nemocnice se pak nová linka linka odkloní Nerudovou ulicí dolů na Ledečskou,“ upřesnil Hepner.