Cílem organizátorů prvního ročníku přehlídky dokumentárních filmů bylo upozornit na snímky, které ukazují krásu a bohatost přírody z celého světa, přinášejí nejnovější vědecké poznatky a nabízejí řešení klimatických problémů.

„Osvětovou činnost organizátoři zaměřili nejen na dospělou populaci, ale také na děti. Dopoledne proběhla tři různá tematická promítání s diskusí a soutěžemi pro žáky základních a středních škol. Filmové projekce se zúčastnilo celkem 600 dětí ze základních škol a přes sto studentů středních škol," uvedla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Odpolední program byl určen pro širokou veřejnost, jež si mohla vybrat z celkem sedmi festivalových snímků. Promítání organizátoři doplnili výstavou s tematikou sběru a třídění odpadů a jejich materiálového využití. „Filmový festival Ekotopfilm se v následujících dnech představí v dalších městech Kraje Vysočina," pokračovala Doležalová.

Nemělo by se jednat o jednorázovou aktivitu.

„Samozřejmě takové akce vítáme, protože rozšiřují spektrum činností našeho kulturního domu," řekl jednatel Kulturního domu Ostrov Tomáš Hermann. Na podzim proběhne v Praze další ročník výběru z nových dokumentárních filmů zaměřených na životní prostředí.

Ty nejlepší dokumenty by se měly příští rok znovu představit divákům v Havlíčkově Brodě.