O obchvatu, který by výrazně zlepšil dopravní situaci ve městě, se v Havlíčkově Brodě mluví již bezmála dvacet let. Vykupování pozemků pro významnou dopravní tepnu brzdil vlastník poslední potřebné půdy, zahrnující plochu zhruba 550 metrů čtverečních.

„Aktuální situace je podle našich informací taková, že všechny pozemky jsou již v majetku státu – u posledního majitele proběhlo odejmutí půdy za náhradu a v tuhle chvíli je požádáno o stavební povolení a pracuje se na tom, aby se mohlo vypsat výběrové řízení,“ informoval starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

Stavba bude s největší pravděpodobností zahájena v příštím roce. „Pravděpodobná varianta je ta, že by se mohlo začít stavět na jaře příštího roku,“ doplnil havlíčkobrodský starosta.

Jeho slova potvrzuje i mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Nina Ledvinová. „Předpokládáme zahájení prací na jaře 2019. Jelikož stavba není ještě vysoutěžená, tak přesný termín ukončení neznáme, ale předpokládáme, že by měla být hotová do cca tří let,“ doplnila mluvčí.

Stavbou jihovýchodního obchvatu, jehož hlavním investorem je právě Ředitelství silnic a dálnic ČR, vznikne přeložka silnice I/38 v délce 4,124 kilometrů. Od roku 2003 je v provozu severovýchodní obchvat, který odvedl tranzitní dopravu z centra města, zejména z Žižkovy a Dolní ulice. Právě na něj se napojí plánovaná přeložka silnice v podobě posledního chybějícího paprsku současné křižovatky Havlíčkův Brod – východ. Ulevit by se tak mělo i dopravě v Masarykově a Lidické ulici.

Ilustrační foto.
Vysočina bude mít v polovině století o padesát tisíc obyvatel méně. A zestárne

Součástí přestavby bude kromě samotné silnice I/38 také výstavba dvou mimoúrovňových křižovatek Termesivy a Skalka a 13-ti mostů.

Na stavbě se bude finančně podílet i samotné Město Havlíčkův Brod. „Jde především o chodníky a veřejné osvětlení. Město Havlíčkův Brod je připraveno a těší se spolupráci,“ dodal starosta Jan Tecl.

Havlíčkovým Brodem denně projedou tisíce osobních a nákladních aut. Na silniční obchvat, který by dopravou zatíženému městu ulevil, obyvatelé Brodu netrpělivě čekají už od devadesátých let minulého století. Stavbu obchvatu nejprve brzdila nákladnost akce, později projekt nabral zpoždění kvůli sporu ohledně pozemků.

„To, že se obchvat snad již brzy bude stavět, je skvělá zpráva. Dopravní situace v Masarykově ulici je šílená, člověk, aby se bál chodit i po chodníku. Těším se na město bez nekonečných kolon aut a více kyslíku,“ říká Dana Málková z Havlíčkova Brodu.

Ilustrační foto
Žluté autobusy se ani do budoucna rušit nebudou