Radní města v pondělí přijali usnesení a plánovanou krajskou stavbu podpořili. Rozhodnutí kraje se totiž již v loňském roce nelíbilo nejen některým havlíčkobrodským zastupitelům, ale i lidem, kteří chtějí tuto historickou budovu zachránit.

„Rada města po zvážení všech okolností a situace přijala usnesení, ve kterém podporuje výstavbu tohoto domu, a to i za cenu zbourání současného pavilonu," uvedl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. Podle něj je stanovisko města informativní, jelikož další postup závisí na rozhodnutí kraje.

Sporná budova je v majetku Kraje Vysočina a není zapsána v registru chráněných památek a ani nestojí v památkové zóně. Stavba nového pavilonu bude stát okolo dvou set milionů korun, přičemž sto milionů korun tvoří státní dotace a zbytek hradí kraj.

„Moderní pavilon by měl sloužit především pro seniory se zvláštním režimem, tedy lidi, kteří trpí například Alzheimerovou chorobou," řekla místostarosta Havlíčkova Brodu Ivana Mojžyšková. Ta dodala, že v novém domově pro seniory vznikne sto deset nových lůžek a jedna mateřská škola s provozní dobou nastavenou tak, aby vyhovovala pracovníkům nemocnice. „Město již dlouhodobě trápí nedostatečná kapacita v domovech pro seniory, přičemž evidujeme stovky nových žádostí o umístění," konstatovala Mojžyšková.

Radní Kraje Vysočina Petr Krčál po rušné debatě s desítkami obyvatel města již minulou středu řekl, že přes odpor radnice nechce investici prosazovat. Po pondělním vyjádření havlíčkobrodské radnice tak podle Krčála mohou přípravy na stavbu pokračovat. Veřejnou zakázku na demolici pavilonu projednávala včera krajská rada.

Hned po zbourání staré budovy by měly na místě začít stavební práce, aby mohl být domov pro seniory dokončen na jaře příštího roku. „Tím kraj vyhoví všem dotačním podmínkám pro čerpání slíbené stomilionové dotace," pokračoval Krčál. Ten podotkl, že podle zásad Ministerstva práce a sociálních věcí by stavba měla skončit nejdéle v březnu či dubnu 2017, aby kraj vyčerpal všechny finanční prostředky.

Záměr kraje se však nelíbí lidem a některým havlíčkobrodským zastupitelům.

„Nikdo nezpochybňuje fakt, že město potřebuje další domov pro seniory, ale nelíbí se mi, že kvůli tomu musíme zbourat sto dvacet let starou budovu, která neodmyslitelně patří k Havlíčkovu Brodu," řekl během debaty havlíčkobrodský radní Ivan Kuželka. Podle něho by to šlo vyřešit tak, že by kraj zrekonstruoval stávající vnitřek budovy společně s další přístavbou. Díky tomu by tak byla zachována historická fasáda budovy, včetně vstupního portálu. Podle vedoucího majetkového odboru Kraje Vysočina Petra Koláře však tuto variantu nikdo nezvažoval.

Státní dotace rovněž není přenosná a radní Krčál již minulý týden během středeční debaty jasně řekl, že pokud kraj státní dotaci nevyužije, tak o ni zkrátka přijde. Tím pádem by havlíčkobrodská nemocnice neměla pro pavilon číslo deset využití a muselo by dojít k zakonzervování budovy. Město by tak mělo další prázdnou a nevyužívanou budovu.

Lidé však během diskuse poukazovali na to, že budova patří k městu a nechtějí se smířit s její demolicí.

„V poslední době přišli lidé v Havlíčkově Brodě již o spousty památek a historických míst, například na Smetanově náměstí," uvedl na debatě například Jaroslav Pejchal s tím, že jde o diktát ze strany kraje.

Někteří lidé včetně havlíčkobrodských zastupitelů Pavla Antonína či Jana Schwarze také poukázali na velmi špatnou komunikaci mezi městem a krajem. „Mrzí mě, že je již vydán demoliční výměr, a ještě před třemi měsíci nikdo na radnici nevěděl o tom, co se chystá," zdůraznil Schwarz.

V pavilonu z roku 1906 doposud mimo jiné bylo plicní oddělení, které se bude stěhovat do nových prostor.