Právě toto motto zvolili pro nadcházející jubilejní pětadvacátý ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě jeho pořadatelé.
„Není to náhoda, protože letošní rok rámuje řada významných výročí," vysvětlila zakladatelka veletrhu Markéta Hejkalová.
„Nejenom náš veletrh je jubilejní. Výročí slaví i řada nakladatelů. Vyšly mnohé publikace a práce k 700. výročí upálení mistra Jana Husa, stejně tak k 70. výročí konce druhé světové války. Velký kus ušla i naše svoboda, byť je o dva roky starší než veletrh či Česká republika, která je pro změnu o rok mladší," uvedla Hejkalová s tím, že historickým tématům bude věnována velká část doprovodného programu.
„Například Jiří Padevět představí svou knihu o konci druhé světové války Krvavé finále, Petr Čornej pohovoří o Stížném listu české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa a Věra Sosnarová povypráví o dvaceti letech, které přežila v sovětském gulagu," vyjmenovala Hejkalová.
Pořadatelé chystají i kolektivní pořady
Podzimního knižního veletrhu, který se uskuteční ve dnech 9. a 10. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě, se zúčastní více než sto šedesát nakladatelů. Většina z nich jezdí do Brodu pravidelně.
„Každý rok ale přibývají i noví vystavovatelé. Letos to budou například nakladatelství Albatros Media, Broken Books, Dar Ibn, Omega a další," uvedla Hejkalová.
Podle obchodního manažera nakladatelství Albatros Romana Mlejnka chce nakladatelství na veletrhu představit většinu novinek, kterou má v nabídce.
„Knižního veletrhu se každoročně také účastnilo nakladatelství Fragment, které nově patří pod nakladatelství Albatros. Z toho důvodu jsme převzali jejich prezentační místo," řekl Mlejnek.
Poprvé se brodském veletrhu blýsknou také kolektivními pořady.
Vystoupí na nich sdružení amatérských literátů Druhá múza, Šest nevinných autorů či autoři a redaktoři Pravého domácího časopisu, kteří netradičně představí své knihy a časopisy.
„Jsem velice ráda, že do Brodu přijedou poprvé i zahraniční překladatelé české literatury. Za všechny uvedu třeba Christa Rothmeiera z Rakouska, Eero Balka z Finska, Margaritu Kyurkchijevu z Bulharska či Itala Guiseppa Dierna," pokračovala Hejkalová.
Známé osobnosti
Zhruba patnáct tisícovek návštěvníků, kteří zpravidla veletrh navštíví, se ale může těšit i na řadu osobností českého kulturního světa. Účast již potvrdili Zdeněk Svěrák, který představí svou poslední knihu Tři bratři, Michal Viewegh, Lenka Procházková, Ivan Kraus, Olga Walló a další.
Není bez zajímavosti, že přijedou i studenti bohemistiky z Ukrajiny a dále slovenští literáti a trojice ruských básníků.
K Podzimnímu knižnímu veletrhu v Havlíčkově Brodě již tradičně patří i vyhlašování nejkrásnějších knih veletrhu. Vyhlašují je a ceny jejich autorům, respektive nakladatelům a tiskařům, udělují Kraj Vysočina, město Havlíčkův Brod a Tiskárny Havlíčkův Brod.
„K další tradiční ceně Littera Astronomica letos přibudou i tři zvláštní ceny. Město Havlíčkův Brod jimi chce poděkovat třem osobnostem, které výrazně přispěly k úspěchu veletrhu. Jejich jména budou zveřejněna na slavnostním večeru 9. října večer. Ocenění si již bohužel nepřevezme první nominovaný – spisovatel Ludvík Vaculík," podotkla Hejkalová.
Pravidelným účastníkem podzimního veletrhu je i český překladatel Jan Kantůrek. Ten přeložil již více než sto padesát sci-fi a fantasy knih, přičemž patří mezi dvorní české překladatele fantasy cyklu Zeměplocha od dnes již zesnulého britského autora Terryho Pratchetta.
Kantůrek sice pochází z Prahy, ale v Havlíčkově Borové má chalupu. Podle Kantůrka havlíčkobrodský knižní veletrh konkuruje i jiným knižním veletrhům, například v Praze.
„Knižní veletrh má již své jméno a funguje velmi dobře. Každoročně ho navštíví největší nakladatelské domy u nás, včetně známých a populárních autorů," nechal se slyšet Kantůrek. Ten však dodal, že by to již chtělo změnit prostory, které z kapacitních důvodů nestačí.
„Mnohokrát se stalo, že vzduch v kulturním domě byl vydýchaný a mezi stánky se nedalo ani projít. Rozhodně by stálo za zvážení, zda se nepřesunout do větších prostor," konstatoval Kantůrek.