Právě ta by měla vyrůst na přibližně sedmi hektarech dnes nikterak nevyužívaných pozemků v lokalitě nad havlíčkobrodskou Ledečskou ulicí.

„První z velmi důležitých administrativních kroků má samospráva za sebou. Získala územní rozhodnutí,“ uvedl radní Libor Honzárek. Ten dodal, že bytový komplex by mělo zcela v souladu s územním plánem města tvořit šestadvacet řadových domů, sedmnáct viladomů a sedmadvacet rodinných domů a další prozatím konkrétněji nespecifikovaná bytová výstavba. „Troufnu si tvrdit, že Havlíčkův Brod získá v této části velmi moderní a kvalitní bytové stavby odpovídající svými parametry potřebám jedenadvacátého století,“ pokračoval Honzárek.

Koncem léta radnice začne, to už bude mít k dispozici i finální projekt a stavební povolení, s výstavbou základního technického vybavení.

Kruhový objezd     

Kromě inženýrských sítí bude na Ledečské ulici postaven i kruhový objezd. A z něho bude vyvedena páteřní komunikace do prostoru nového bytového komplexu.

Práce jsou rozvrženy do několika etap. „Výstavba inženýrských sítí, kruhového objezdu, komunikace a dalších souvisejících staveb, například parkovišť, přijde přibližně na padesát milionů korun. Pro úvodní etapu uvolní rozpočet města patnáct milionů korun. Půjde o jednu z největších investičních akcí letošního roku v Havlíčkově Brodě,“ poznamenal Honzárek.

Po dokončení těchto prací začne radnice nabízet privátním investorům jednotlivé parcely, podle Honzárka za rozumnou cenu. Není bez zajímavosti, že parcely pro výstavbu řadových domů a viladomů prodá i s projektem, který radnice zaplatí. „Na studii se už pracuje. Tímto opatřením chceme docílit toho, aby lokalita měla jednotný architektonický ráz. O stavební pel-mel rozhodně nestojíme,“ zdůraznil Honzárek.

A proč se radnice vlastně do příprav těchto parcel pouští, když na Žižkově stavební parcely jsou? „To je pravda, ale tyto parcely jsou privátní a jejich cena tomu odpovídá,“ argumentoval Honzárek.

Lidé, kteří se pro bydlení v lokalitě Ledečská-Rozkošská rozhodnou, se mohou těšit také na dostatečné množství zeleně. Východní část lokality totiž protne pás veřejné zeleně, jehož součástí se stane i park. Podle Honzárka půjde o část takzvaného zeleného okruhu města.

Myšlenka zastavět prostor mezi Ledečskou a Rozkošskou ulicí bytovými domy není nová. „Již před sto lety o tom uvažoval známý místní stavitel Šupich. A právě jeho potomci, společně s vlastníkem pozemků v lokalitě pod Ledečskou ulicí, na tomto projektu s havlíčkobrodskou radnicí v současné době věcně spolupracují,“ řekl Honzárek.

Záměr havlíčkobrodské radnice, prodávat parcely přímo s projektem těch nejdůležitějších staveb lokality přímo s projektem, považuje Josef Půlpán z České komory autorizovaných inženýrů za dobré řešení.

„Všichni víme, jak dnes bytové lokality v českých městech mnohdy vypadají. Jsou často nesourodé, atypické a vizuálně rušivé. Nikdo z nás si samozřejmě uniformitu v architektuře, a to vzhledem k možnostem, kterými dnes disponuje, nepřeje. Nicméně lad a řád zdobí i současné stavitelství,“ konstatoval Půlpán.

Připomeňme, že největším novodobým developerským projektem se v Havlíčkově Brodě stala výstavba Villa parku Čechovka společnosti Ross Holding. Její projekt získal na podzim loňského roku prestižní ocenění Realitní projekt roku v Kraji Vysočina. Kromě toho se pyšní i cenami  Prestižní stavba Vysočiny 2010 a třetím místem v celostátní soutěži Nejlepší s realit.