Projekt má přispět k rozšíření vzdělávacích aktivit a zvýšit u dětí zájem o vědu a techniku. Ovšem nenásilně, hravou formou. „Cílem projektu je vybudovat moderní učebnu fyziky, chemickou laboratoř, univerzální přírodovědnou učebnu a další střešní prostory s multifunkční učebnou s 2D a 3D projekcí. Centrum doplní i střešní zahrada či observatoř s mobilním dalekohledem, který dětem umožní pozorování oblohy,“ přiblížila radní Havlíčkova Brodu Ivana Mojžyšková (CSSD).

Centrum škole vyřešilo problém s nevyhovujícími podmínkami pro pracovní výchovu. „Proto chceme na střeše mít zahradu a skleník, kde budeme pěstovat rostliny, stromky i jiné dřeviny,“ sdělila ředitelka Základní školy Nuselská Milena Popelová.

Ilustrační foto
Větrné elektrárny ničí klima, nechceme je tu říkají v Brzkově

Multifunkční přírodovědné centrum budou sloužit také žákům z ostatních havlíčkobrodských základních a mateřských škol. Navržený objekt tvoří ocelová konstrukce s roštovou dřevěnou výplní, tepelnou izolací a obkladem z nehořlavého materiálu. „Svislé vysoké zábradlí zajistí dětem bezpečnost. Navíc zde přibude výtah, tím se škola stane bezbariérovou bezbariérovou,“ upřesnila mluvčí městského úřadu v Havlíčkově Brodě Alena Doležalová.

Celkové náklady na výstavbu centra představují zhruba 65 milionů korun. Díky evropské dotaci se město na celé akci bude podílet částkou „pouze“ 6 a půl milionu korun. Roli pro vybudování malé observatoře hraje i zcela výjimečné místo. Zhruba 17 metrů nad terénem a na jih od školy je město, ale na sever a na východ už je nezastavěné území, což je podle odborníků ideální pro pozorování noční oblohy.

Ilustrační foto.
O sněhové převisy, či rampouchy na střeše se musí postarat majitel

Podle ředitelky školy Mileny Popelové v době, kdy děti jsou zahlceny informacemi a digitální technologií pro ně bude tento nový způsob výuky atraktivní. Observatoř totiž kromě klasického pozorování nabídne třeba i 3D projekce hvězdné oblohy.