Když strážníci dorazili na místo, čekal je neuvěřitelný příběh. „Slovenský dělník, který se z nějakých důvodů stal u nás bezdomovcem, dostal nápad, jak přečkat mrazivou noc. Rozhodl se zalézt do podzemního kontejneru na papír,“ popsal příhodu ředitel městské policie Jan Pavlík. Dovnitř to šlo malým hrdlem dost ztuha, a tak musel sundat zimní bundu a nasoukat se dovnitř. Nepočítal s tím, že separační kontejner je velmi hluboká jáma, navíc nedávno vyprázdněná. Spadl do zatuchlé kobky bez hřejivého kartonu, navíc i bez bundy, kterou nechal nahoře. Byl v pasti. 

Nemocnice Havlíčkův Brod.
Nemocnice v Brodě nechce platit za smrt pacientky, navrhuje zamítnutí žaloby

Pomoci se dovolal až ráno, když kolem začali chodit lidé. „Měl štěstí. Nahoře bylo minus osm stupňů, ale v podzemí měl poměrně teplo, takže pobyt v kontejneru přečkal bez újmy na zdraví,“ doplnil Pavlík. Strážníci bezdomovci spustili dolů žebřík a jeho vytažení ven skrze odpadní díru pak podle jejich slov připomínalo dobové scény z konce bitvy o Stalingrad.

Poté, co bezdomovce dostali na svobodu, nabídli mu možnost přenocovat v azylové stavební buňce, lidově zvané „teplá židle“, nebo praktičtější řešení, a to cestu domů na Slovensko.

Nouzové zimní přístřeší pro lidi bez domova zřídilo město Havlíčkův Brod. Stavební buňka je v ulici Reynkova. Podle starosty města Jana Tecla je přístupná jen v době silných mrazů, kdy bezdomovcům hrozí umrznutí. „Tam se mohou ohřát a odpočinout si. V buňce ale nejsou žádné postele na přespání,“ upřesnil Tecl.