Usnadňují průjezd především řidičům sanitek a dalších vozů přijíždějících od nemocnice, z Havlíčkova náměstí, pivovaru a okresního soudu.

„Je dobře, že semafory jsou právě na této křižovatce," pochvaloval si řidič sanitky Jaroslav Kouřil. „Pokud jsme přijížděli s běžnými případy ve všední den ze směru od Jihlavy, často se stávalo, že jsme na odbočení vlevo k nemocnici museli čekat dlouhé minuty. Teď už to neplatí a na odbočení čekáme tak minutu a   půl, maximálně minuty dvě, což je normální a odpovídající," dodal Kouřil.

Obdobně zareagoval řidič Petr Svoboda z Havlíčkova Brodu. Toho pro změnu těší, že už nemusí zdlouhavě čekat na vjezd na Masarykovu ulici ze směru od soudu.

Deník testoval rušnou křižovatku

„Odbočit v pohodě dolů doleva, to byl na této křižovatce doslova nadlidský úkol. Všem jste museli dávat přednost. Stát a popojíždět tady pět nebo deset minut, to bylo zcela normální," podělil se o svou mnohokrát zopakovanou zkušenost Svoboda.

Brodský radní Libor Honzárek v této souvislosti uvedl, že světelná signalizace křižovatky Masarykovy a Husovy ulice „běží" prozatím ve zkušebním provozu. Ten radnice a dopravní specialisté po čase vyhodnotí.  „Semafory jsou zde nastaveny v režimu zelené vlny, a to především se světelnou signalizací křižovatek Masarykova – Havlíčkova a  Masarykova – Ledečská. Je to důležité především ve vztahu ke kamionům přijíždějícím od Jihlavy, které zastaví na červené dole na křižovatce Masarykova – Ledečská. Jde o to, aby nákladní vozy po rozjezdu nemusely ve stoupání opět zastavovat a volně projely i výše položenými křižovatkami Masarykova – Hav-líčkova a Masarykova – Husova," vysvětlil Honzárek.

Redakce Deníku se tedy rozhodla průjezd uvedenými křižovatkami  otestovat. Její služební vůz vjel na Masarykovu ulici na jejím křížení s Humpoleckou ulicí v pondělí ráno v době vrcholící dopravní špičky. Zařadil se za dodávku a nákladní Avii a za nimi přijel ke křižovatce Masarykova – Ledečská.

Na semaforech svítila červená. Asi po dvaceti vteřinách ji vystřídala zelená. V poměrně rychlém sledu pak tato trojice vozů projela, a to předepsanou padesátikilometrovou rychlostí, křižovatkami Masarykova – Havlíčkova, Masarykova – Husova a zastavit na červené musela opětovně až na křižovatce v horní části Masarykovy ulice u obchodní zóny.

Samozřejmě jsme vyzkoušeli i jízdu opačným směrem. Otočili jsme se na parkovišti u nového hřbitova a vrátili se do města. Na první světelné křižovatce (Masarykova – severovýchodní obchvat města) jsme museli zastavit. Po rozjezdu bylo nutné přibrzdit i na křižovatce u obchodní zóny. Semafor si to ale na poslední chvíli přece jen „rozmyslel" a   padla zelená. Druzí v pořadí za taxíkem jsme projeli pod zpomalovacím semaforem a  několik vteřin jsme si museli počkat na zelenou na křížení ulic Masarykovy a Husovy. Na další křižovatce (Masarykova – Havlíčkova) jsme viděli červenou, tu ale brzy po našem rozjezdu vystřídala zelená a zelená svítila také na semaforech v našem směru křižovatky Masarykova – Ledečská.

„Stopku" nám pak vystavila až červená na křižovatce, kde jsme náš malý dopravní test zahajovali. Resumé: zelená vlna v úseku vymezeném sledovanými křižovatkami funguje. Připomeňme, že křižovatka Masarykovy a Husovy ulice je v pořadí již šestou světelnou křižovatkou na Masarykově ulici. Semafory se na ní poprvé rozsvítily koncem listopadu. Město v rámci její úpravy zabezpečilo i přilehlé přechody pro chodce.

„Náklady na pořízení světelné signalizace včetně úpravy přechodů pro chodce činily zhruba 2,7 milionu korun," sdělila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.