Nad drážními  hasiči, jejich technikou a také nad celým jejich areálem v havlíčkobrodské Havířské ulici dohlíží od pátku patron všeho hasičstva, sv. Florián.  Zhruba jeden metr vysokou sošku světce, kterou z lipového dřeva vyřezal ledečský řezbář Jaroslav Urban, včera v rámci malé dopolední slavnosti vysvětil, a to za přítomnosti řady hostů, farář římskokatolické farnosti v Pečkách, Josef Nerad.

„Připomněli jsme si tak nejen letošní šedesáté výročí založení drážních hasičů v našich zemích, ale také vstup do prvního celého roku naší působnosti tady v Havlíčkově Brodě," řekl Martin Jedlička, velitel jednotky požární ochrany Správy železniční dopravní cesty. Ten dodal, že v březnu loňského roku byli drážní hasiči v důsledku reorganizace přemístěni na Vysočinu z Kolína.

„Přestěhovali jsme se do objektu, který správa odkoupila od Českých drah a nákladem několika milionů korun přestavěla a vybavila, byť ještě není všechno dokončeno, do stavu, který naší jednotce umožňuje stoprocentně plnit všechny úkoly vyplývající z povahy naší služby," pokračoval Jedlička.

Třicet drážních hasičů slouží v turnusech čtyřiadvacet hodin denně. V Kraji Vysočina je jejich jednotka jediná. „Pod naší působnost spadá nejen celá Vysočina, ale také mnohé oblasti sousedních krajů," podotkl Jedlička. Speciální techniku, kterou mají havlíčkobrodští drážní hasiči k dispozici, nemá žádný jiný hasičský sbor, ať již   státní, podnikový či dobrovolnický, v širokém okolí.

Do Brodu zamíří i vyprošťovací tank

„Jde především o vyprošťovací automobil T 815 AV 15, dvacetitunový jeřáb či zařízení značky HOESCH, které dokáže na koleje vrátit vykolejené lokomotivy či vozy. Navíc se již v dohledné době dočkáme i vyprošťovacího tanku z Milovic," vyjmenoval  člen jednotky drážních hasičů, Jaroslav Nácovský. To ale není všechno.

„Díky elektrodispečinku, který tady provozujeme, můžeme v případě potřeby zastavit  dodávky elektrické energie do sítě trolejového vedení, což je pro práci drážních hasičů, a to z pochopitelných důvodů, nesmírně důležité," dodal Jedlička.
Posledním krajem, kde doposud žádná jednotka drážních hasičů nepůsobí, je Zlínsko. Vysočina ji má od března loňského roku. Ve hře byla, jak v Havířské ulici zaznělo, kromě Havlíčkova Brodu také Jihlava. Nakonec ale zvítězila brodská varianta. „Myslím, že to je dobře. Vzhledem k frekventované trati Praha – Brno," podotkl Nácovský.

Slavnostního vysvěcení se včera v areálu drážních hasičů nedočkala jen soška sv. Floriána. Farář Nerad vysvětil i celý objekt, techniku a veškerou přístrojovou výbavu, kterou jednotka používá.