Krajská knihovna v Havlíčkově Brodě byla první knihovnou v Česku, která zpřístupnila internet lidem se zrakovým postižením. Nyní pro jejich potřeby zakoupila kamerovou lupu ClearView C.

„Tato kamerová lupa není první. Už v roce 2006 měli čtenáři jednu takovou k dispozici,“ informovala za krajskou knihovnu Linda Albrechtová.

Ovšem ta současná je moderní kamerová lupa na principu počítače, která poskytuje maximální pohodlí při čtení knih, časopisů a dalších tištěných textů. Služby krajské knihovny oceňuje například důchodkyně Jitka Maršíková. „Jde mi už na osmdesát a tak hůř vidím. Při čtení se mi oči rychle unaví. Proto jsem ráda, že si v knihovně mohu půjčit zvukové knihy a teď i v klidu prohlédnout třeba časopis, na který bych bez silných brýlí neviděla,“ pochvalovala si.

Petr Vencelides se svou právní zástupkyní před budovou soudu v Havlíčkově Brodě
Nepovedená operace: rodina zemřelé žádá, aby soud uznal vinu brodské nemocnice

Princi lupy je podle Lindy Albrechtové zcela jednoduchý. Kamera lupy snímá předlohu, například knihu, a její zvětšený obraz promítá na monitoru. „Obraz je velmi kontrastní a zvětšený. Lupa zvětšuje až pětasedmdesátkrát. Předloha je na čtecím stolku, kterým čtenář pohybuje. Díky stolku se čtenář v textu neztratí, jelikož lupa stále sleduje čtený řádek,“ vysvětlila.

Předností lupy je také velký monitor na nějž se vejde velké množství zvětšeného textu, což umožňuje se zařízením pracovat uživatelům s různými zrakovými vadami a zrakovými možnostmi. Pod lupou je dostatečný prostor pro psaní, luštění křížovek či ruční práce.