O tom se mohli v pátek přesvědčit na vlastní kůži mnozí návštěvníci havlíčkobrodské nemocnice. Ve vestibulu se totiž konala dopoledne již potřetí akce nazvaná Den hygieny rukou. Ti, kteří podstoupili proceduru pod speciální UV lampou, byli občas nemile překvapeni, jaké semeniště mikrobů se na jejich rukách hemží. Jak si správně ruce mýt, aby byly skutečně čisté, vysvětlila nozokomiální sestra havlíčkobrodské nemocnice Věra Henzlová. „Dezinfekce rukou alkoholovým dezinfekčním přípravkem je nejefektivnější opatření v prevenci šíření škodlivých mikrobů a nozokomiálních infekcí.  Základem desinfekce je ale správné mytí," zdůraznila Henzlová.

Kritické body: konce prstů

Jak tedy správné mytí rukou vypadá? Podle nozokomiální sestry jsou nejkritičtější místa konečky prstů, kde se nachytá nejvíc mikrobů, dále hřbety rukou a palce. Desinfekční přípravek je třeba vtírat do rukou, především do kritických míst, po dobu třiceti vteřin. Doma stačí si stejně pečlivě mýt ruce vodou a mýdlem hlavně po použití WC a nebo před jídlem.

Vyzkoušet si hygienu rukou mohly například Dominika Valášková a Anna Kovářová. Obě jsou budoucí zdravotní sestry, v současné době studují první ročník Střední zdravotnické školy v Havlíčkově Brodě. „Už jsme si správnou hygienu rukou vyzkoušely, když jsme byly v nemocnici na praxi, takže správný postup známe. Nicméně doma nepoužíváme nemocniční dezinfekci, jen vodu a mýdlo," prozradily dívky.

Podle Henzlové ale není radno čistotu rukou podceňovat. Ruce zdravotníků jsou vystaveny riziku kontaminace nejrůznějšími mikroorganismy. Zahraniční studie upozorňují například na možnost kontaminace zlatým stafylokokem nebo žloutenkou typu B.

Dohled nad správnou hygienou rukou patří v péči o pacienty havlíčkobrodské nemocnice k prioritám. Zaměstnanci jsou v oblasti nozokomiální hygieny (hygieny rukou) pravidelně proškolováni. Pracovnice spojených laboratoří provádějí  speciální stěry na rukách všech zaměstnanců, jak pomocného a středního zdravotnického personálu, tak u lékařů.

Podle zkušeností z minulých let se ve výsledcích stěrů u nemocničních zaměstnanců je to tak půl napůl. Někdo dbá na hygienu poctivě u druhého je to horší. U některých zdravotníků se objevují pouze běžné neškodné mikroby, nic závažného. V současné době mají i pacienti možnost důkladně si vydezinfikovat ruce, když jdou navštívit nemocného příbuzného například na jednotku intenzivní péče či pooperační pokoj, kde by mikroby mohli zdraví pacientů ohrozit mnohem víc na běžném oddělení.

„Na všech odděleních v budově nemocnice jsou stojany s dezinfekcí. Pacienti by si měli ruce vydezinfikovat nejen před návštěvou nemocných, ale i poté, co odcházejí, aby si domů neodnesli nějaký nežádoucí mikrob," vysvětlila nozokomiální sestra.

Nemocniční akce „čisté ruce" byla součástí Světového dne hygieny rukou. Podle Světové zdravotnické organizace WHO například ve Velké Británii hrozí zdravotníkům nedodržujícím přísné předpisy o hygieně i propuštění.

Infekce, které nás mohou zabít
Nozokomiální infekce jsou nákazy vzniklé v přímé souvislosti s pobytem v nemocničním prostředí. Mohou se projevit i po propuštění do domácí péče či po překladu do jiného zdravotnického zařízení. Přenašečem může být zdravotnický personál a nemocní. Nozokomiální infekce mohou postihnout nejen nemocné, ale také zdravotnický personál. V rámci EU až 50 tisíc případů nákazy končí smrtí. 
Zdroj: vzdělávací web ProSestry