Návštěvníci nemocnice i pacienti si mohli správný a velice důkladný proces očisty rukou vyzkoušet doslova na vlastní kůži.

O proceduru s dezinfekcí a UV lampou dopoledne ve vestibulu nemocnice projevily zájem desítky lidí. „Potěšující je, že několik z nich přišlo cíleně, protože se dozvěděli, že se Den hygieny rukou koná a chtěli se poučit," prozradila nozokomiální sestra Věra Deylová s tím, že tento důkladný způsob očisty rukou za pomoci speciální dezinfekce, není samozřejmě určen pro domácí potřebu.

SPRÁVNÉ NÁVYKY

„Doma stačí dodržovat základní hygienické návyky, mýt si ruce hlavně po použití WC, což ne každý ještě ve 21. století dodržuje," podotkla Deylová s tím, že používání silné dezinfekce je určeno hlavně pro zdravotnické provozy.

Den hygieny rukou se v posledních letech neustále opakuje, což ale není na škodu. „I zdravotníkům je třeba opakovat, jak správně používat dezinfekci, aby neublížili pacientům," zdůraznila Deylová. U zdravotních sester se zájem o důkladnou očistu rukou podle jejího názoru zlepšuje, u lékařů je to někdy horší. Nozokomiální sestry provádějí pravidelně mezi zdravotníky kontroly, 90 procent z nich má vždy ruce čisté dle předpisů. Na vlastní kůži si to vyzkoušela například budoucí zdravotní sestřička Hana Křípalová, studentka 3 ročníku Střední zdravotnické školy. „O hygieně rukou mluvíme často ve škole. Je to pro nás i součást běžné praxe. Je pravda, že jsem nevěděla, že bych si ruce měla umývat dezinfekcí aspoň 30 vteřin. Myslím, že tohle téma je tak zajímavé, že s ním seznámím i rodinu doma. Mám malého bratra a ten by si takové malé poučení určitě zasloužil," konstatovala budoucí zdravotnice.

Jak tedy správné mytí rukou vypadá? Podle nozokomiální sestry Věry Deylové jsou nejkritičtější místa konečky prstů, kde se nachytá nejvíc mikrobů, dále hřbety rukou a palce. Desinfekční přípravek je třeba vtírat do rukou, především do kritických míst, po dobu třiceti vteřin.

Čistotu rukou není radno podceňovat. Ruce zdravotníků jsou vystaveny riziku kontaminace nejrůznějšími mikroorganismy. Zahraniční studie upozorňují například na možnost kontaminace zlatým stafylokokem nebo žloutenkou typu B.

Dohled nad správnou hygienou rukou patří v péči o pacienty brodské nemocnice k prioritám. Zaměstnanci jsou v oblasti nozokomiální hygieny (hygieny rukou) pravidelně proškolováni. Pracovnice spojených laboratoří provádějí speciální stěry na rukách všech zaměstnanců, jak pomocného a středního zdravotnického personálu, tak u lékařů.