Je zaměřený na zjišťování, jaký dopad má onemocnění štítné žlázy u matky v těhotenství na zdravý vývoj dítěte.

„Díky vzájemné spolupráci endokrinologické ambulance pro těhotné a ambulance klinické psychologie v nemocnici vznikl projekt studie, zkoumající možný dopad poruchy funkce štítné žlázy v těhotenství na rozvoj rozumových schopností dětí. Jde o zjišťování IQ dětí zábavnou formou. Do projektu se zapojily některé základní školy v okrese," informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Vážné onemocnění, jako je hypotyreóza, tedy snížená funkce štítné žlázy, má velmi negativní dopad na dítě takto nemocné matky. „Zatím ale není jasné, jaký dopad mají mírnější formy nemocí funkce štítné žlázy. K tomu je zacílena naše vznikající studie. Pod odbornou garancí profesora Jiřího Horáčka z interní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové tak vzniká v Česku unikátní projekt," upřesnila mluvčí.

„Ve studii se chceme zaměřit na výkon rozumových schopností, tedy stanovit IQ u dětí, jejichž matky se v průběhu těhotenství léčily s poruchou funkce štítné žlázy, a srovnat tyto výsledky s dětmi, u jejichž matek se v tomto ohledu problém nevyskytl. Cílem našeho výzkumu je zjistit, zda dochází k významnému snížení výkonu rozumových schopností u dětí matek s nemocnou štítnou žlázou, a taktéž upozornit zdravotní pojišťovny na potřebu provádět vyšetření štítné žlázy u těhotných žen a plně toto vyšetření hradit," sdělila lékařka Sylvie Špitálníková.

Vyšetření odhalí poruchy učení

Vyšetření provádí psycholožka Irena Komendová v ambulanci klinické psychologie v brodské nemocnici. „Oslovili jsme některé základní školy v Chotěboři a okolí, kde za souhlasu rodičů jsou vyšetřovány děti přímo ve škole. Studie se v tuto chvíli účastní ZŠ a MŠ Maleč, ZŠ Smetanova Chotěboř, ZŠ Chotěboř Buttulova, ZŠ a MŠ Uhelná Příbram. O účast ve studii projevily zájem ZŠ Nová Ves u Chotěboře a ZŠ Konečná v Havlíčkově Brodě," doplnila mluvčí Černo.

Vyšetření trvá 60 až 90 minut. „Využívám třeba skládání obrazců z kostek či jednoduché počty. Střídají se různé úkoly, které mapují  schopnosti tvořící celkový intelekt dítěte," prozradila psycholožka Irena Komendová.

S výsledky vyšetření jsou rodiče dítěte obeznámeni písemně. Vyšetření je zdarma, děti nezatěžuje a pro rodiče může být dobrým vodítkem třeba v plánování dalšího vzdělání dítěte. Vyšetření může odhalit i vývojové poruchy učení.

Nemocnice Havlíčkův Brod se již v předchozích letech zapojila do studie, kdy byly aktivně vyhledávány těhotné ženy s onemocněním štítné žlázy.

Přesněji v letech 2004 až 2008 a pro ženy pojištěné u VZP částečně i v letech 2009 a 2010. Vyšetření prováděla  lékařka Sylvie Špitálníková z endokrinologické ambulance pro těhotné ženy Oddělení nukleární medicíny nemocnice Havlíčkův Brod ve spolupráci s profesorem Jiřím Horáčkem. Do studie se zapojili všichni gynekologové z regionu Havlíčkův Brod.

„Výsledkem studie bylo zjištění, že 14,9% z vyšetřených žen mělo alespoň jeden abnormální výsledek ze dvou vyšetřovaných parametrů charakterizujících funkci štítné žlázy. Všem těmto ženám bylo nabídnuto endokrinologické vyšetření. Autoimunitní zánět štítné žlázy, nejčastější a skrytě probíhající choroba štítné žlázy u žen v naší populaci, byla zjištěna u 8,5 % vyšetřených žen z celého souboru.  Celkem 6,5 % žen potřebovalo v průběhu těhotenství léčbu hormony štítné žlázy," uvedla některé výsledky výzkumu lékařka Špitálníková s tím, že v současné době není bohužel v naší republice prováděno vyšetřování všech těhotných žen na choroby štítné žlázy. Vyšetřeny jsou jen ženy, které mají nějaké rizikové faktory.

„Naše výsledky podporují názory, že vyšetření štítné žlázy má být součástí prenatálního vyšetření všech těhotných žen v trimestru," zhodnotila výsledky lékařka Sylvie Špitálníková. Pokud jsou vyšetřovány pouze ženy s rizikovými faktory, unikne pozornosti důležitá část těhotných s významnými změnami funkce štítné žlázy

Chcete znát IQ svého dítěte?
Do projektu se mohou zapojit i rodiče s dětmi, kteří nebudou osloveni ve škole či v endokrinologické ambulanci nemocnice Havlíčkův Brod. Výzkum se týká dětí narozených v letech 2004 až 2006 a podmínkou pro vyšetření je dovršení 6 let věku. Matka dítěte by měla vědět, zda se u ní během těhotenství objevila porucha funkce štítné žlázy či nikoli. Tuto informaci je možno zjistit na e-mailu spitalnikovasylvie@atlas.cz. V případě zájmu o vyšetření dítěte se zájemci mohou obrátit přímo na Irenu Komendovou, a to na e-mail: irena.komendova@onhb.cz
Zdroj: Nemocnice Havlíčkův Brod