Stezka vznikla ve spolupráci díky šikovným rukám pletařek ze spolu Motanice před dvěma lety. Třináct informačních tabulí se věnuje vzpomínce na významné osobnosti Brodu jako byl malíř Jan Zrzavý nebo básník Bohuslav Reynek z Petrkova.

"Chtěli jsme oživit veřejný prostor, upozornit na zajímavá místa a památky a přispět na jejich opravu," svěřila se před dvěma roky Deníkupředsedkyně spolku Motanice Michaela Krpálková.

Naučná stezka začíná na havlíčkobrodském vlakovém nádraží a vede turisty po zajímavých místech například kolem brodské přehrady Žabinec až do Petrkova. Tabule mají zmizet už v září. Radní neschválili další prodloužení už jednou prodloužené a původně pouze roční smlouvy. Podle starosty města Jana Tecla za ODS nenašel projekt pletené stezky v radě dost příznivých hlasů.

Pat a Mat, ilustrační foto
Jedna z posledních možností prohlédnout si výstavu o Patovi a Matovi

Podle místostarosty Libora Honzárka za TOP 09 šlo o dočasný projekt k němuž měli památkáři výhrady. "Jednou už jsme roční nájem prodloužili," konstatoval Honzárek. Památkářům se údajně nelíbily pletené závěsy, které každou informační tabuli zdobí. Michaela Krpálková do budoucna uvažuje o ořesunu ozdobných tabulí na soukromé pozemky.