Mají proto více než dobrý důvod. U více než padesáti procent všech případů, které v roce 2013 vyšetřovali, si totiž mohli poznamenat: vyřešeno. „Dosáhli jsme nejlepšího výsledku za posledních sedm let," uvedl vedoucí odboru Pavel Nováček a upřesnil, že z 1 508 evidovaných trestných činů objasnila havlíčkobrodská policie 768, což je v procentuálním vyjádření přesně 50,93 procenta. Rozhovoru se kromě něho zúčastnil i jeho zástupce David Spilka.

Tak to jsou dobré zprávy, a to i vzhledem k tomu, že se policie obecně musela vypořádat i s loňskou novoroční amnestií prezidenta republiky, že?

David Spilka – Je to tak. Podstatný nárůst trestné činnosti policisté, a to na mnoha místech republiky, skutečně zaznamenali.

Platilo to také pro váš územní odbor?

Pavel Nováček – Ne. V tomto směru je náš územní odbor pověstnou výjimkou potvrzující pravidlo. V porovnání s rokem 2012 nápad trestné činnosti totiž na Havlíčkobrodsku poklesl o 7,14 procenta. Není bez zajímavosti, že to je za posledních šest let nejvyšší pokles, který jsme evidovali. Za zmínku stojí i fakt, že v rámci celé ČR to byl třetí největší zaznamenaný roční pokles nápadu trestné činnosti.

Čím si vyšší objasněnost, které jste v loňském roce dosáhli, vysvětlujete?

PN – Tak těch faktorů, které k tomu přispěly, bylo a je určitě víc, nerad bych ale zabíhal do podrobností a detailů. Obecně mohu konstatovat, že svoji roli jistě sehrála dobrá operativní práce policie, důsledná koordinace a komunikace jednotlivých složek a také osobní nasazení jednotlivých policistů.

Vím, že havlíčkobrodská policie byla velmi úspěšná při objasňování té nejzávažnější trestné činnosti. Platí to stále?

DS – Platí. Svědčí o tom vysoké číslo objasněnosti u případů násilné a mravnostní trestné činnosti. Včetně toho posledního a mediálně velmi známého, zvlášť závažného zločinu, kterého se dopustil duchovní z Havlíčkova Brodu.

PN – Objasnili jsme téměř sedmdesát procent případů násilné trestné činnosti a skoro třiadevadesát procent případů mravnostní trestné činnosti. Na některých případech samozřejmě stále pracujeme.

Můžete některý z nich připomenout?

DS – Jedním z nejzávažnějších případů mravnostní kriminality je případ znásilnění, kterého se opakovaně dopouštěl 37 letý muž z Chotěboře na svých dvou sestrách a čtrnáctileté neteři. Poté, co kriminalisté shromáždili dostatečné množství důkazů, byl muž zadržen a následně obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu znásilnění, zločinu pohlavní zneužití a přečinu soulož mezi příbuznými. Obviněný muž je stíhán vazebně.

Asi by stálo za to zmínit i některý z případů, který jste v loňském roce vyřešili.

DS – Lidé si možná vzpomenou na případ z Ledče nad Sázavou, při němž se trojice pachatelů, a to za pomoci vozu Jeep Cherokee, pokusila odcizit bankomat z tamní Billy s více než čtyřmi miliony korun. Pachatelé vjeli přímo do prodejny a bankomat přivázali na lano s úmyslem vytrhnout ho ven. To se jim ale kvůli poruše vozu nepodařilo. Auto proto museli zanechat na místě a uprchli. Dva z pachatelů, šlo o Čecha a Ukrajince, jsme již zadrželi, po tom třetím stále pátráme. Čtenáře by mohlo zajímat, že pachatelé přistoupili k této krádeži velmi sofistikovaně. Nejprve odvolali hlídku policie k údajné dopravní nehodě a únik si jistili i tím, že na všech příjezdových cestách do Ledče nad Sázavou rozházeli kovové ježky.

PN – V souvislosti s tímto případem bych rád připomněl, že havlíčkobrodská policie zaznamenala i podstatně vyšší procento objasněnosti u případů krádeže vloupáním. V porovnání s předcházejícími léty jde o jedenáctiprocentní nárůst. V roce 2013 jsme objasnili skoro sedmadvacet procent těchto případů.

Zatím jsme vesměs hovořili o pozitivech, určitě se ale najdou kategorie trestné činnosti, kde to tak růžové není…

DS – Náš odbor není úplně spokojen s výsledky, které dosahuje při objasňování majetkové trestné činnosti. Evidujeme sice mírný pokles této trestné činnosti, ale i tady můžeme konstatovat, že úspěšnost havlíčkobrodské policie byla v porovnání s loňským rokem vyšší. A to o šest procent.

V černých kronikách všech tištěných médií jsou stále častěji zveřejňovány případy domácího násilí a následného policejního vykázání násilníků. Jak to v tomto směru vypadá tady u nás na Havlíčkobrodsku?

PN – V loňském roce jsme evidovali 113 těchto případů, což je v porovnání s rokem 2012 dvojnásobný počet. Patnáctkrát museli policisté přistoupit přímo k vykázání agresivní osoby, byla mezi nimi i jedna žena. Průměrný věk těchto osob se pohyboval kolem jednačtyřiceti let.

Dochází k těmto případům pouze v sociálně slabších partnerských svazcích?

DS – Tak jednoznačně to tvrdit nelze. Jisté ale je, že vyvolávacím mechanismem je v drtivé většině těchto případů alkohol. Vlastní příčinou pak bývají dlouhodobé partnerské neshody. Čas od času se objeví i případy, při nichž jsou účastníky sporu blízcí příbuzní.

V ohlédnutí za loňským rokem nesmíme pochopitelně zapomenout ani na dopravu a nehodovost…

PN – Policisté našeho dopravního inspektorátu vyšetřovali celkem 622 dopravních nehod, což je v porovnání s loňským rokem o 24 nehod více. Na silnicích Havlíčkobrodska zahynulo devět lidí a jednadvacet jich bylo těžce zraněno. Materiální škody dosáhly 31,5 milionu korun. Dlouhodobě platí, že riziková místa jsou u nás křižovatka U Lázničků ve Ždírci nad Doubravou a také úsek silnice první třídy mezi obcemi Věž a Skála.

Dopravní policie byla určitě volána i k nehodám, které mohli jejich účastníci vyřešit sami…

PN – Ano a stalo se tak ve 238 případech, což je v porovnání s předloňským rokem o sedmatřicet nehod méně.

Na řidiče v Havlíčkově Brodě čeká letos celá řada omezení souvisejících s dopravními stavbami. Objeví se na silnicích více policistů?

PN – Dopravní policie bude samozřejmě všechno podstatné monitorovat a v případě potřeby okamžitě řešit. A pokud by se stalo opravdu něco mimořádného, výkon její služby posílí policisté z havlíčkobrodského obvodního oddělení.

Největší bezpečnostní akce, kterou havlíčkobrodská policie v průběhu roku 2013 uskutečnila, byla jistě ta, která souvisela se Sázavafestem ve Světlé nad Sázavou. Bude tomu tak i letos?

PN – Nepochybně. A k Sázavafestu se přidá koncem srpna ještě celorepubliková přehlídka hasičské techniky na letišti v Hřišti u Přibyslavi. K Sázavafestu bych chtěl poznamenat, že díky soustředění policejních složek a té nejmodernější techniky proběhlo všechno hladce a bez komplikací. Nezaznamenali jsme tam jediný případ trestné činnosti, což je u akce, které se zúčastnily desítky tisíc lidí, pozoruhodné.

Naši pravidelní čtenáři vědí, že se při rozhovorech s vámi ptám i na havlíčkobrodské policejní kynology, kteří bezesporu patří k republikové špičce. Tuto tradici nemíním porušit ani dnes…

PN – A já jsem rád, že vám mohu, a to také již tradičně, odpovědět, že se na tomto faktu nic nezměnilo. Svědčí o tom nejen výborné páté místo, které vybojovali se svými psy na celorepublikové soutěži zaměřené na vyhledávání drog, ale také druhé místo, které pro změnu získali vloni při kynologických přeborech v Kraji Vysočina.