Základní škola Havlíčkův Brod, Štáflova 2004 je již druhým rokem partnerskou školou projektu Nejbohatší ekosystémy planety Země (NEPZ), který žáky postupně seznamuje s různými ekosystémy naší planety a upozorňuje je na nutnost jejich aktivní ochrany. Předkládá i konkrétní proveditelné návrhy a klade důraz na aktivní občanský přístup budoucích generací.

Tento projekt je veden spolkem Prales dětem, jehož členové se v rámci svého dalšího projektu Green Life aktivně zasazují o zachování deštného lesa na indonéské Sumatře, kde přímo na místě bojují proti ilegálnímu kácení a pytláctví.

Na dobu dvou let dostali od indonéské vlády mandát ochraňovat oblast národního parku Gunung Leuser o celkové rozloze téměř 8 000 kilometrů čtverečních, což je pochopitelně významný úspěch a pokrok ve společném snažení a zároveň motiv k vlastnímu projektu.

Na zajištění takto rozsáhlé oblasti divoké přírody je potřeba nejen dostatečný počet dobrovolníků a ozbrojených protipytláckých hlídek, ale také pro naše žáky dosažitelná možnost pomoci – nashromáždění finančních prostředků na zakoupení fotopasti, která pomůže nejen sledovat nelegální pohyb lidí v oblasti, ale zejména – jak doufáme – i monitorovat ohrožené druhy zvířat – vedle orangutanů, slonů a nosorožců, především tygrů sumaterských, kterých na ostrově přežívají poslední tři stovky těchto vznešených zvířat. Záběry fotopasti budou promítány žákům jako součást přednášek projektu NEPZ.

Předmětem projektového odpoledne bude prodej dětských výrobků, např. výtvarných děl a pochutin (včetně receptů) a krátké přednášky na téma životního prostředí a ochrany zvířat. V rámci projektu bude možné přispět přímo spolku Prales dětem symbolickým zakoupením jednoho metru čtverečního pralesa.

Děkujeme Vám, že nás přijdete v našem snažení podpořit. Veškeré finanční prostředky budou použity přímo na zakoupení jedné fotopasti jménem žáků naší školy.

(dop)