Finančně a časově nejnáročnější akcí je oprava fasády staré budovy. Ta je naplánována na tři roky a přijde na více než 13 milionů korun. „V tomto kalendářním roce se rekonstruuje část fasády do Štáflovy ulice, v roce 2018 přijde na řadu stěna směřující do ulice Boženy Němcové a v roce 2019 fasáda vnitřního dvora školy,“ informoval ředitel Gymnázia Havlíčkův Brod, Hynek Bouchal.

Opravy jsou komplikované, protože probíhají podle původní štukové omítky. Protáhnou se až do pozdních podzimních měsíců. „Výsledkem by však měla být fasáda historicky i esteticky ladící s okolními budovami Základní školy Štáflova a bývalé obchodní akademie,“ doplnil Hynek Bouchal.

Studenti se mohou těšit i na významné zvelebení zdejšího sportovního hřiště. „Akce je sice oficiálně vedena jako rekonstrukce, vzhledem k původnímu stavu pozemku se však jedná spíše o výstavbu nového víceúčelového sportovního prostoru,“ uvedl ředitel gymnázia. Stavba přijde na 5,7 milionu korun a měla by být hotová do konce letošního září. Obě akce finančně zaštiťuje zřizovatel školy, kterým je Kraj Vysočina.

Proměnou o prázdninách prochází také vestibul gymnázia. Projekt navrhla absolventka brodského gymnázia, architektka Barbora Stejskalová. „Kromě Kraje Vysočina na něj finančně významně přispěli donátoři z řad veřejnosti a také studentský parlament, jemuž se podařilo sehnat peníze z evropských grantů,“ doplnil Hynek Bouchal.

Cílem je podle něj vytvoření uživatelsky vstřícného prostoru, kterému bude vévodit kopie zakládací listiny školy z roku 1735. „Ta bude zvěčněna na celé levé stěně vestibulu a její realizace se ujme pedagog školy Daniel Koráb, který se dlouhodobě věnuje kaligrafii,“ dodal.

Kraj Vysočina také v současnosti připravuje projekty na revitalizaci parků a zahrad svých příspěvkových organizací. Mezi nimi je i Gymnázium Havlíčkův Brod. Nyní se připravují žádosti o podporu z Operačního programu Životního prostředí.