V neděli odpoledne se totiž uskutečnil již třináctý ročník tradičního masopustního průvodu a jarmarku. Ten každoročně pořádá Mateřské centrum Zvoneček spolu s folklorním souborem Kalamajka, Havlíčkobrodskou dechovkou a Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod.

„Celkem se představilo více než sto účinkujících, přičemž přihlásit se do průvodu mohl kdokoliv," uvedla za pořadatelské Mateřské centrum Zvoneček Anna Doleželová. Ta podotkla, že účastníci si také mohli masky zapůjčit, pokud doma žádné neměli.

Nechyběla kobyla, medvěd či tambor

Masopustní rej masek začal ve 14 hodin krátkým průvodem Horní ulicí v Havlíčkově Brodě až na Havlíčkovo náměstí, kde proběhl hlavní program. V průvodu nechyběly tradiční masky, jako jsou smrtka, medvěd, kobyla, žid, pošťák, kominík či tambor, kterého si jako obvykle zahrál ředitel havlíčkobrodského muzea Vysočiny Jiří Jedlička.

Mezi maskami nechyběl ani vodník, v tomto případě však vodnice, kterou každoročně hraje Lea Lukesová z Havlíčkova Brodu.
„Masopustního průvodu se účastním již od samého počátku a každoročně chodím za vodníka," řekla Lukesová. Ta rovněž dodala, že průvodu se účastní i celá její rodina včetně dětí.

Na náměstí se všechny masky představily lidem. Maškarám popřál všechno nejlepší i starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, společně s místostarosty Čeňkem Jůzlem a Ivanou Mojžyškovou. Po krátkém proslovu a přípitku přišel na řadu i tanec s vedením havlíčkobrodské radnice.

Vrcholem programu pak byla tradiční poprava a následné vzkříšení kobyly za hříchy, které v loňském roce způsobila městu. Kobyla si tak například vyslechla velkou kritiku za dopravní problémy při rekonstrukci mostu na humpolecké ulici či frézování silnice na Masarykově ulici.

Kobyla také může za zdržování výkupu pozemků na trase budoucího jihovýchodního obchvatu města, za krizi v brodském fotbalovém klubu FC Slovan či za pokračující hazard ve městě a demolici havlíčkobrodského nemocničního pavilonu číslo deset.