„V letošním roce se bude jednat o rekonstrukci ostrovního nástupiště číslo 4 a nástupiště číslo 1 přilehlého k výpravní budově včetně železničního svršku a spodku, zabezpečovacího zařízení a trakčního vedení,“ informovala mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.

Kvůli koordinaci výluk vlaků bude rekonstrukce probíhat v etapách. V letošním roce se stavbaři zaměří jen na nástupiště číslo čtyři. Na jedničku pak dojde v první polovině roku 2019. Cestující veřejnost tím pádem bude moci využívat již zrekonstruovaná nástupiště. „K zásadním omezením cestujících by nemělo docházet,“ uvedla Kateřina Šubová. Podle jejích slov se stavebních úprav dočká i páté nástupiště, které je zahrnuto v projektu Modernizace průjezdu uzlem Havlíčkův Brod. Ten je plánován po roce 2020.

Ilustrační foto.
Ve světelských sklárnách stoupl obrat i platy zaměstnanců

„V současnosti se dokončují projektové práce a v březnu předpokládáme podání žádosti o stavební povolení. Samotná realizace by měla v případě hladkého průběhu řízení i soutěže na zhotovitele stavby začít v srpnu letošního roku. Dokončena by pak měla být v červenci 2019,“ doplnila Kateřina Šubová.

Havlíčkův Brod je nejvýznamnějším dopravním uzlem na trase Praha – Brno. S modernizací nádraží, které dříve bývalo chloubou města, Správa Železniční a dopravní cesty začala před několika lety. Díky investici ve výši 139 milionů korun je teď nádraží plně bezbariérové a cestujícím na nástupištích umožňuje pohodlnější nastupování do vlaků, což ocení zejména maminky s kočárky.

„Změny jsem velmi uvítala. Dostat se s kočárkem pryč z nástupiště byl dříve očistec. Chtělo to buď svalnatý doprovod, který snese kočár po schodech a do schodů, nebo odvahu profrčet přes koleje. Teď se můžeme bezpečně svézt výtahem,“ říká jedna z maminek Lucie Lukešová.

Od roku 2020 SŽDC počítá s celkovou modernizací průjezdu havlíčkobrodským uzlem. „Bude se jednat o komplexní rekonstrukci staniční části uzlu, vyjma již spravených nástupišť 1, 2, 3 a 4. Tady se očekávají investiční náklady ve výši 1,8 miliardy korun. Součástí akce bude i dokončení rekonstrukce výpravní budovy,“ dodala mluvčí SŽDC. Aktuálně se zpracovává potřebná dokumentace.

Rákosníčkovo hřiště, ilustrační foto.
Lidé mohou hlasovat, kde v Brodě vznikne nové hřiště