Ostrahu nemocničního areálu bude zajišťovat ode dneška. Bezdomovci se přes zimu stahují hlavně do podzemních pater nemocnice se sklady. V některých odlehlejších nemocničních budovách se také množí krádeže, řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.

„Naši zaměstnanci nejsou schopni to ohlídat, mají jinou práci," řekla mluvčí. Nemocnice si najala ostrahu poprvé. „Půjde o patrolovací služby, což je pravidelná fyzická kontrola objektu výjezdovou skupinou ve stanoveném časovém režimu," uvedla.

Kamery jsou dražší a nesmí být všude

Podle mluvčí to je levnější cesta než rozšiřování kamerového systému. Kamery také nesmí narušit právo pacientů na soukromí, proto nemohou být všude. „Mohou být pouze na veřejně dostupných prostorách, jako jsou vstupní vestibuly," uvedla.

V nemocnici už podle mluvčí bezdomovec napadl personál, který ho chtěl vyvést. V parku u nemocnice napadl muž zdravotní sestru. Podle mluvčí se personál nemocnice musí potýkat také s agresivitou pacientů. „Jde především o slovní napadení, ale občas se vyskytne i fyzické," uvedla Černo. Krádeže přibývají hlavně v menších budovách nemocnice, mimo jiné i tam, kde leží staří lidé. Najatá ostraha bude pravidelně kontrolovat také bankomaty a nápojové automaty, z nichž se občas někdo snaží vytlouci peníze. Procházet bude i parkem u bývalé chirurgie, kde si zvykla popíjet mládež.

Potíže s bezdomovci mívá v zimě i personál nemocnice v Novém Městě na Moravě. Podle mluvčího Romana Kratochvíla ale takových případů asi není tolik jako ve větších městech. „Že bychom to řešili nějakou ochrankou, o tom jsme ještě neuvažovali," řekl.

Ochranku by uvítali také v Jihlavě

Bezpečnostní agenturu nemá ani nemocnice v krajském městě. „Něco podobného plánujeme, ale také zvažujeme, jak to udělat v rámci našich finančních možností," řekla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Pytlíková.
Vážný incident se v této nemocnici odehrál 12. září. Zdravotní sestru na interním oddělení nejprve slovně a pak i fyzicky napadl starší muž, který doprovázel manželku na příjem.