Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brodský Domov pro seniory si svých zaměstnanců váží

Havlíčkův Brod – Certifikátem Společnost přátelská rodině se může nyní pochlubit Domov pro seniory Havlíčkův Brod.

20.1.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Tento certifikát znamená, že oceněný zaměstnavatel si váží svých zaměstnanců a snaží se jim vycházet vstříc, aby mohli nejen dobře pracovat, ale také vést i uspokojivý osobní život.

„V roce 2014 jsme se přihlásili do soutěže Společnost přátelská rodině, kterou vyhlásila na Vysočině Síť mateřských center o.s. Prošli jsme hodnotícím procesem, na jeho základě jsme získali loni v prosinci certifikát Společnost přátelská rodině s nejvyšším počtem bodů z přihlášených organizací. Mimoto jsme získali další podněty pro naši personální práci, takže doufáme, že dojde k dalšímu zlepšování podmínek pro slaďování rodinného života a zaměstnání v naší organizaci," sdělila ředitelka Hana Hlaváčková.

A jak tato personální politika vypadá v praxi? Zařízení umožňuje zaměstnancům všude tam, kde je to aspoň trochu možné, například zavést pružnou pracovní dobu a zkrácené úvazky. Umožní jim čerpání náhradního volna, případně mohou pracovat z domova, samozřejmostí je neplacené volno, i dlouhodobé, například z důvodu péče o děti či staré rodiče.

„Na všech našich pracovištích jsme postupně zřídili také dětské koutky, jak pro děti našich zaměstnanců, tak i pro děti návštěvníků našich klientů. Také jsme uspořádali dětský den pro děti našich zaměstnanců, aby děti měly možnost poznat pracoviště rodičů," doplnila ředitelka Hlaváčková.

Jednou ze zaměstnankyň, která této možnosti využila, je například ekonomka Dáša Paulusová. „Vedení mi umožnilo práci na zkrácený úvazek. V případě potřeby mohu také pracovat z domova," vysvětlila ekonomka. Podle ředitelky Hlaváčkové je zbytečné u některých profesí trvat na striktním dodržování začátku a konce pracovní doby, docházkový systém hlídá celkový počet hodin odpracovaných za měsíc.„Důležité je, jestli zaměstnanec svoji práci zvládne," zdůraznila ředitelka. Ovšem tato personální politika klade na druhé straně i vyšší požadavky na administrativu zaměstnavatele. „Je třeba zajistit za zaměstnance v nepřetržitém provozu vždy vhodný zástup. To znamená kontaktovat úřady práce, hodně zaměstnanců pracuje například na dohodu. Najít kvalifikovanou pracovní sílu rychle a včas není také jednoduché," upřesnila personalistka Věra Holendová. Ovšem podle ředitelky Hlaváčkové se i za tuto cenu „lidská" personální politika domovu pro seniory vyplácí. „Lidský přístup k zaměstnancům se zaměstnavateli vrací.

Nízká fluktuace, dobrý kolektiv

Zaměstnanci jsou spokojeni, kolektiv je stabilní. Máme nízkou fluktuaci. Navíc v sociálních službách platí dvojnásob, že spokojený zaměstnanec rovná se spokojený klient. Není dobře, aby o klienty pečovali sociální pracovníci, kteří jsou podráždění a nespokojení, neboť klienti to rychle vycítí. Nechceme, aby po pár letech či dokonce měsících trpěli zaměstnanci syndromem vyhoření a dávali výpovědi. Nechceme, ani aby zaměstnance neúměrně zatěžovaly počty přesčasových hodin," zdůraznila ředitelka Hlaváčková. Jak dodala, bývají to navíc hlavně ženy, které současnou situací na trhu práce trpí.„Například ženy kolem padesátky se často dostávají do situace, že se musejí postarat o nemocné rodiče, ale zaměstnavatel jim neumožní vzít si neplacené volno. Dostanou výpověď. O rodiče pečují několik let, když tito rodiče zemřou, ženy se vracejí na trh práce, ale jsou ve věku, kdy žádnou práci neseženou. V evidenci úřadu práce zůstanou někdy až do důchodu," povzdechla si ředitelka. „Shodli jsme se, že firemní prostředí se za deset let změnilo, proto je třeba vyzdvihnout to, co je dnes výjimečné. Navíc samy firmy, které se nejprve obávaly náročnosti soutěže, ocenily příležitost zamyslet se a inspirovat se k dalším opatřením, která usnadňují rodinám sladit práci s životem rodiny," vysvětlila zakladatelka Sítě mateřských center Rut Kolínská přínos soutěže pro firmy.

Hlavním důvodem, proč tento projekt vznikl, je podle Kolínské fakt, že současná společnost je v globálu zaměřena spíše na výkon a úspěch, a tak vytlačuje rodiny zejména s malými dětmi mezi ohrožené skupiny na okraj společnosti, což mívá vážné následky hlavně v sociální oblasti.

Kromě projektu Společnost přátelská rodině se Domov pro seniory v Havlíčkově Brodě účastní i dalšího podobného projektu nazvaného Podnik přátelský rodině. Za ním stojí pro změnu Kraj Vysočina. Výsledky budou vyhlášeny během roku 2015.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Havlíčkův Brod – Povedený návrat. Hokejový útočník Lukáš Endál, stejně jako v loňské sezoně, pohostinsky nastoupil za Slavii Praha ve WSM lize. Hráč Havlíčkova Brodu podal v utkání skvělý výkon a především jeho zásluhou sešívaní ve šlágru kola porazili České Budějovice 2:1.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení