Současná dopravní situace spojená s nesčetnými uzavírkami městských komunikací vrátila toto téma zpět do myslí havlíčkobrodských občanů.

Příklady dopravních staveb z jiných částí republiky napovídají, že nás čekají poměrně zajímavé události a debaty. Není proto od věci se na budoucí situaci připravit.

Jedním z příkladů, který může Havlíčkobrodským představit prostředí stavby větších dopravních projektů, je nedávno mediálně diskutovaná stavba dálnice D8 Českým středohořím.

Spory o to, zda při stavbě dálnice má přednost komfort obyvatel nebo obrana principů občanské společnosti, se zde dostávají na nevídanou úroveň.

Situace okolo tohoto problematického úseku je zachycena v dokumentárním filmu Dál nic režiséra Ivo Bystřičana, který je od září zařazený do programu Promítej i ty!

Ten zdarma přináší úspěšné dokumenty českému publiku.

Na www.promitejity.cz se může kdokoli v ČR zaregistrovat a film promítnout své rodině, přátelům, sousedům.

Program je alternativní formou distribuce kvalitních dokumentárních filmů, které by kina z důvodu nízké výdělečnosti nezařadila do svého programu. Díky Promítej i ty! se filmy z Jednoho světa dostávají k dalším divákům po celé zemi. Půjčit si film mohou všichni registrovaní promítači a promítačky, a to s jedinou podmínkou: na projekci nesmějí vybírat vstupné. Snímky jsou poskytovány s doprovodnými informačními materiály, které slouží jako podklady pro diskusi, již film jistě vyvolá.

Radek Halamka, organizátor festivalu Jeden svět Havlíčkův Brod