Motto letošního ročníku zní Knihy a hvězdy. Milovníkům literatury se přijelo do Havlíčkova Brodu představit celkem 163 nakladatelů. V nabídce veletrhu je stovka programů, besed a vernisáží.

„Náš knižní veletrh je výjimečný tím, že na něm vystavují i malí, začínající a exkluzivní nakladatelé, kteří na jiné veletrhy nejezdí a jejichž knihy se ne vždy objevují v knihkupectvích. Díky tomu mohou návštěvníci získat ten nejúplnější přehled o současné české knižní produkci," zdůraznila ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová.

Zahájení veletrhu se neslo v čistě regionálním duchu.

Upletená historie

„V souvislosti s oslavami 140. výročí firmy se vedení havlíčkobrodské společnosti Pleas rozhodlo vydat knihu mapující jednotlivé etapy vývoje firmy od samotného počátku až po současnost," informoval David Burian, vedoucí odboru prodeje společnosti Pleas.

Vznikla tak rozsáhlá publikace v počtu tří tisíc výtisků vytvořená ve spolupráci historika Zena Čižmáře, novináře Jakuba Janáčka a historika Michala Kampa. Podle Buriana je kniha určená nejen zaměstnancům firmy, současným i bývalým, ale i široké čtenářské obci regionálních patriotů.

„Pleas k historii města Havlíčkův Brod patří, na knize jsme pracovali víc než rok," upřesnil Zeno Čižmář.

Kniha obsahuje nejen, pro někoho možná trochu „suchopárnou" historii plnou čísel, ale také různé osobní mikropříběhy, například příběh zakladatele firmy Hanuše Mahlera, jehož života osud jeho firmy je zároveň i obrazem vývoje tehdejšího Československa.

Podle historika Michala Kampa a Davida Buriana se v knize doslova zhmotňuje význam slova tradice. Michal Kamp patří na Havlíčkobrodsku k předním odborníkům na historické období 19. a 20. století. Již dříve mapoval vývoj i zánik některých podniků a firem v regionu.

„Bohužel historie podnikání na Havlíčkobrodsku uniká a odchází společně s bývalými zaměstnanci, kteří ve firmách pracují a nebo pracovali. Je to škoda, každý podnik by si měl vést svoje interní záznamy, protože za 20 až 30 let nebudou informační zdroje, o které bychom se mohli opřít," posteskl si David Burian.

Samotná kniha s názvem Upletená historie čítá 127 stran, je doplněna 150ti obrázky na křídovém papíře. Pátrání zavedlo autory až do roku 1871, kdy zakladatel tradice havlíčkobrodské textilky Josef Mahler otevřel v brodské Horní ulici malý hokynářský krámek.

„Pleas jsem si vybral hlavně proto, abychom nezapomněli, co naši čeští textiláci v minulosti dokázali, abychom si více vážili práce českých lidí a nenechali se ovládnout nízkou cenou cizích výrobků," zdůraznil za autory knihy Zeno Čižmář.