Jsem invalidní. O takové lidi nikdo moc zájem nemá. Moje poslední zaměstnání jsem hledala několik let, svěřuje se Eva Bártlová. Asi čtyři roky pracuje v sociálním podniku Semitam, konkrétně v jeho originální knihařské dílně.

Lidé jako Eva Bártlová nemají v životě velké štěstí. Eva je vyučená knihařka, ale postihla ji nemoc. „Mám invalidní důchod, omezenou pohyblivost. S takovou vizitkou hledáte práci těžko,“ povzdechne si paní Eva. S nemožností pracovat se podle jejich slov samozřejmě pojí i další negativa. Nedostatek peněz, finanční problémy, kdy člověk musí neustále počítat, co si může a nemůže dovolit. Tak hrozí, že skončí v kolotoči dluhů a půjček.

Eva Bártlová nakonec našla práci v jedné z havlíčkobrodských firem, které přijímají lidi s postižením. Nebylo to však napořád. „Brzy mě propustili a byla jsem zase tam, kde dřív. Naštěstí jsem se ale dozvěděla, že existuje společnost Semitam, která pomáhá lidem, jako jsem já. Pracuji tady čtyři roky a jsem moc spokojená,“ zdůrazňuje knihařka.

Městské divadlo a kino Ostrov už stavební zásahy potřebuje.Stav před úpravami
Brodský Ostrov obsadili řemeslníci. Víme, co se tam změní

Semitam je podle zakladatelky sociálního podniku Martiny Kadlecové vlastně cesta. „Od října 2011 jsme ušli kus cesty. Někdy mílovými kroky, jindy opatrným našlapováním a občas jsme se i točili v kruhu,“ píše Martina Kadlecová pod logo svého podniku na webových stránkách.

Semitam vznikl původně jako firma zaměstnávající lidi po výkonu trestu. V současné době tady ale nacházejí novou šanci všichni ti, co neměli v životě štěstí a museli se s osudem poprat. „Zaměstnáváme bývalé vězně, lidi s postižením, Romy. Lidi, co se topí v dluzích a sociálních problémech,“ upřesňuje Kadlecová.

Semitam je cesta

Sociální podnik vznikl před jedenácti lety

Nabízí novou šanci lidem znevýhodněným na trhu práce

Pracují tady bývalí vězni, Romové, lidé s různým druhem postižení

Semitam nabízí úklidové služby všeho druhu

Nejzajímavější je jeho knihařská a papírenská dílna

Semitam provozuje úklidové služby, ale nejzajímavější součástí podniku je knihařská a papírenská dílna. „K výrobě papírenského zboží nás kdysi přivedla Karolína Stryková z bývalé firmy Ross. Naučila nás všechno, co sama uměla,“ vzpomíná Martina Kadlecová.

Právě v této dílně může Eva Bártlová uplatnit svoje schopnosti vyučené knihařky. „Děláme tady diáře a zápisníky. Pouzdra na průkazy, receptáře, pasparty. Každému podle jeho přání, vše na míru zákazníkům,“ říká a ukazuje, jak se takový blok tvoří. Nejdřív je potřeba se zákazníkem se domluvit, co vlastně chce. „Někdo si přeje na titulní stranu rodinnou fotku. Někdo obrázek z našeho katalogu. Vybereme barvu na desku a plátno. Pak skládáme, řežeme, děrujeme, lepíme,“ vysvětluje knihařka a ukazuje na jednotlivé stroje.

Podle Martiny Kadlecové i výroba papírenského zboží podléhá módě. „Novinkou jsou třeba zápisníky na kuchařské recepty. Na konci školního roku jsou v kurzu učitelské zápisníky jako dárek, vazby absolventských prací pro studenty. Dělali jsme zápisník pro výživovou poradkyni. Jsme schopni vyrobit jak pár kousků, tak i zvládnout velkou zakázku pro celou firmu,“ nahlíží Kadlecová do dlouhého seznamu.

Při výrobě bloků, zápisníků, náčrtníků, ale také plátěných tašek mohou zaměstnanci dílny uplatnit i vlastní fantazii. „Někteří naši zaměstnanci krásně malují a jejich výtvory se líbí,“ dodává Kadlecová.