Podle upřesňujících informací primáře chirurgie Jiřího Drápely použili chirurgové rozvěrač při operaci dvou žen vyššího a středního věku.

Metoda šetří práci lékaře

„Rozvěrač na rány při operaci štítné žlázy má pro pacienty efekt hlavně v tom, že ušetří lidskou sílu a práci jednoho lékaře, který se tak může věnovat ostatním pacientům. Podle našich předběžných propočtů by se používání rozvěrače za dobu dvou měsíců při počtu operací, které u nás provádíme, mohlo chirurgickému oddělení vyplatit," konstatuje primář Drápela. Operace štítné žlázy na sále trvá, podle náročnosti, od jedné do tří hodin.

Operaci byl přímo přítomen zástupce firmy Sattler Tomáš Petrikovič a německý chirurg Jan Muller, který brodským chirurgům pomohl rozvěrač uvést do praxe.

„Stručně řečeno, rozvěrač Sattler se používá při operaci strumy. Jedná se o minimálně invazivní háky, které mají udržet ránu při operaci rozevřenou. V Německu je toto zařízení zcela běžné, v Čechách se teprve začíná používat a na Vysočině ho jako vůbec první vyzkoušeli havlíčkobrodští chirurgové," upřesnil Tomáš Petrikovič.

Podle primáře Jiřího Drápely trpí onemocněním štítné žlázy i v moderní době daleko víc lidí, než bychom očekávali. Záludnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že pacienti si někdy ani nevšimnou, že s jejich štítnou žlázou není něco v pořádku.

„Například nemohou dopnout knoflík u košile na krku, ale spojují to s nadváhou. Když příznaky podcení a nejdou na vyšetření včas, může dojít až ke zduření krku a vytvoření strumy, kterou pacienti lidově nazývali vole. V současné době s ohledem na rozvinutou síť endokrinologických ambulancí se takové případy objevují velmi vzácně, nicméně jsou. Pak nezbývá, když ostatní metody léčby selžou, nic jiného než operace," vysvětlil primář.

Příčin jak zevních, tak vnitřních, vedoucích ke  vzniku strumy může být celá řada. V minulosti hlavním faktorem byl nedostatek jódu, proto toto onemocnění bylo výrazně častější ve vnitrozemských oblastech než oblastech přímořských . Tuto příčinu se podařilo odstranit obohacováním potravinářské soli jódem.