„Společným projektem se hasiči a knihovníci rozhodli podpořit projekt Celé Česko čte dětem a také upozornit na  to, že březen je Měsíc knihy. Zároveň chceme rodiče motivovat k pravidelnému čtení knížek dětem a zpříjemnit jim pobyt v nemocnici," informovala mluvčí nemocnice, Petra Černo.

Čtení se uskuteční ve dnech  20. a 25. března od 18.15 hodin na dětském oddělení havlíčkobrodské nemocnice.

Práce hasiče a zdravotníka jsou velice fyzicky i psychicky náročné profese. Doma jsou to však také tátové a mámy od rodin, kteří se věnují svým dětem, třeba právě čtením pohádky či vyprávěním příběhů ze života.

Čtení je mnohem lepší než televize

I pro ně samotné je čtení knih adekvátním odpočinkem. Pravidelné předčítání v přátelské atmosféře je spolehlivý a účinný způsob, jak se může čtení stát pro dítě stejně přitažlivým, či dokonce ještě přitažlivějším než televize. Zároveň nám dává šanci trávit společné chvíle příjemně a uvědomit si, jak jsou vzácné.

Nemocnice Havlíčkův Brod se podle mluvčí Černo soustavně snaží vymýšlet aktivity, kterými zpestřuje dětem a jejich rodičům pobyt v nemocnici.

„Kromě canisterapie, návštěv Zdravotního klauna, výstav a koncertů, bude toto čtení na dobrou noc první vlaštovkou, na kterou bychom rádi navázali. Zvát si ke čtení do budoucna chceme i sportovce, herce a významné osobnosti Kraje Vysočina," upřesnila mluvčí.

Projekt Celé Česko čte dětem má za cíl podporovat emocionální myšlenkové a morální zdraví dětí a mládeže. Podle organizátorů je prokazatelné, že pravidelné čtení se podílí na emočním rozvoji dítěte,učí morálním hodnotám, napomáhá při výchově.

Čtení také rozvíjí jazyk, paměť a představivost, učí myšlení, formuje čtecí návyky a podporuje získávání vědomostí po celý život Pravidelné čtení rozšiřuje znalosti, zlepšuje soustředění, usnadňuje učení, je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte.

„Projekt vznikl proto, aby si společnost uvědomila, jak ohromný význam má pravidelné čtení dítěti pro jeho emocionální vývoj a pro formování návyku číst si v dospělosti. Vědci prokázali, že pravidelné hlasité předčítání učí dítě jazyku a myšlení, rozvíjí jeho paměť a obrazotvornost, obohacuje ho o vědomosti a vzorce morálního chování, posiluje jeho sebevědomí," zdůraznili organizátoři akce.

Právě proto je společné čtení vítanou formou moudrého kontaktu s dítětem a vynikající výchovnou a vzdělávací metodou.