Na zamrzlé rybníky či stadiony se vydávají sportovci ať už pouze s bruslemi, tak třeba i s hokejkou v ruce.

Proto mají v zimním období více práce i ti, kteří nože bruslí nabrousí, aby se lépe jezdilo. Jedním z nich je i Přemysl Polívka z Havlíčkova Brodu.

„Nejčastěji k nám chodí hokejisté, kteří hrají odborářskou ligu. Pak také rodiče s bruslemi pro sebe nebo pro děti, pokud se dostanou na veřejné bruslení na havlíčkobrodském stadionu," říká Polívka.

Počasí na jeho práci vliv příliš nemá, protože v okolí je právě hodně zimních stadionů. Nachází se například v Chotěboři, ve Světlé nad Sázavou, v Ledči nad Sázavou, ale podle Polívky jezdí hodně lidí i do Jihlavy.

„Dalo by se říct, že broušení bruslí je celoroční záležitost. Prakticky se nebrousí jenom v červenci, kdy nejsou v provozu stadiony," vysvětluje Polívka.

Dodává však, že v zimě je práce přece jen víc, a to proto, že se hrají různé hokejové ligy. Brusle nejčastěji brousí od listopadu do února.

Co se týče broušení bruslí pro děti, podle Polívky toho nejvíce využívají ti, kteří se věnují hokeji na profesionálnější úrovni.

„Ostatní nechodí zase tak často, protože například na vesnicích už to není jako za našich mladých časů. Když rodiče dětem neprohrnou led, tak se jim moc nechce. Většina zákazníků je hokejová přípravka, žáci a junioři," upřesňuje Polívka.

V obchodě v Havlíčkově Brodě, kde Přemysl Polívka brusle brousí, mohou lidé potkat ještě dalšího člověka, který má v zimě víc práce.

„Pan Jindřich Tománek tady má ski servis. Tam už množství práce záleží na počasí, respektive na lyžařských podmínkách. Ty letos byly mizerné, takže se to teprve pořádně rozjíždí," podotkl Polívka s tím, že hlavní činností Jindřicha Tománka je broušení skluznic, voskování lyží a podobně.

Zuzana Rodová