Rozhodli o tom zastupitelé po projednání konečných výsledků vnitřního auditu. Hospodaření BK auditoři prověřili na základě pověření finančního výboru zastupitelstva, a to především v souvislosti s ekonomickými problémy prvoligového brodského hokejového klubu, který před několika měsíci čelil i návrhu na vyhlášení insolvence.

„Výsledkem auditu je konstatování, že BK se při vyúčtování roční dotace dopustil závažného pochybení rozpočtové kázně," uvedl starosta města Jan Tecl. Brod poskytl BK příspěvek v celkové výši čtyř milionů korun. „Uvedenou vratnou sumu 667 tisíc korun, kterou tvoří sankce, nemusí klub zaplatit najednou. Využít může i splátkového kalendáře a lhůty v délce osmnácti měsíců," podotkl Tecl a připomněl, že původně měl BK vracet 1,7 milionu korun.

Příspěvek města je jediným zdrojem financování činnosti BK. Jeho vedení pochybení přiznalo a ještě před jednáním zastupitelstva požádalo o zmírnění sankčního postihu.

„Čekal jsem, že zastupitelstvo bude vůči nám, řekněme kulantnější, a stanoví nám vratku v maximální výši tří set tisíc korun," zareagoval předseda BK, David Kozlík. „Je jasné, že využijeme možnosti splátkového kalendáře, ale zatím není zcela jasné, z čeho vratku budeme splácet. Pokusíme se oslovit sponzory a jsou i další možnosti. Dnes se sejde vedení BK a bude o tom jednat. Letošní sezona mládežnických týmů HC Rebel snad ohrožena není, ale lehké to rozhodně nebude. Staráme se o dvě stě dětí, a odpovědnost je obrovská," poznamenal Kozlík.

BK ale není jediným příjemcem městské dotace, který při jejím vyúčtování pochybil. „Audit současně prověřil hospodaření ještě dalších sedmi organizací. A závažného porušení rozpočtové kázně se podle jeho závěrů dopustily i Havlíčkobrodská o. p. s. a také TJ Jiskra Havlíčkův Brod. I ony proto musejí vrátit do rozpočtu města 111, respektive 108 tisíc korun. Samozřejmě že za stejných podmínek jako Bruslařský klub," pokračoval Tecl.

Drobná pochybení při vyúčtování městských dotací řešila brodská radnice i v minulosti. „Ovšem v takové míře, jako tomu bylo nyní, to skutečně nebylo," připustil Tecl.